prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.
Jak vybírat krokoměr
Krokoměr je přístroj registrující pohyb vašeho těla při chůzi, počítá tedy jednotlivé kroky. Smyslem moderních krokoměrů není zpravidla měření vzdáleností, nýbrž motivace k té nejlepší fyzické aktivitě, kterou moderní medicína zná – k pravidelné chůzi. I zde bychom rádi zdůraznili, že k tomu, abyste začali pravidelně chodit, krokoměr nepotřebujete. K tomu, abyste si chůzi oblíbili, však ještě nikdo nic lepšího nevymyslel. Sledovat svůj denní výkon, snažit se překonat svůj osobní rekord, hlídat si denní a týdenní minimum, to vše je velmi motivující. Pokud se tedy rozhodnete si krokoměr koupit, měli byste vědět, co od něj máte nebo můžete očekávat.
Jak krokoměry fungují
Původní krokoměry, jejichž historie sahá až k Leonardu Da Vinci, byly konstruovány na mechanickém principu. Obvykle obsahovaly olověnou kuličku nebo kyvadélko nověji pak pružinový systém, které dávaly impuls počítadlu při každém pohybu strojku. Postupně byla mechanická počítadla nahrazena elektronickými a vybavena displeji. Tyto pomůcky se stále používají, většinou s pružinovými systémy. Jsou nesmírně náchylné na artefakty a počítají skoro každý pohyb nebo otřes. Jejich fungování je doprovázeno zvukem spínaných kontaktů nebo magnetického přepínače. Stále se s nimi můžete setkat u laciných přístrojů, které výrobci často dávají i jako reklamní předměty nebo přibalují k jiným pomůckám, jako jsou trekingové hole a podobně. Kromě ceny je jejich jedinou výhodou velmi dlouhá výdrž baterie. Na druhé straně pružinové přístroje se po určité době stávají nepřesnými a málokterý vydrží víc jak rok či dva. Pokud tedy nechcete být svým krokoměrem brzy znechuceni, raději obětujte pár set korun navíc a kupte přístroj od renomovaného výrobce s moderní technologií počítání kroků.
S rozvojem elektroniky se prosadily přístroje využívající tzv. MEMS – mikro-elektro-mechanické senzory (nejčastěji na piezoelektrickém principu). Tato čidla jsou schopna registrovat pohyb nebo akceleraci. První takto konstruované přístroje fungovaly jen při umístění ve správné vertikální pozici. Současné modely většinou obsahují senzory reagující na akceleraci ve dvou (2D) nebo ve třech rovinách (3D). Tím se omezil vliv pozice krokoměru na konečný výsledek měření, krokoměr lze mít například v tašce nebo v batohu a přesto docela dobře měří. Navíc tyto systémy umožnily zpřesnit algoritmy, které krok charakterizují, takže například nereagují na pohyb jen v jednom směru, ale vyžadují pohyb nebo akceleraci charakteristickou právě pro pohyb při chůzi. I tak jsou ale situace, kdy krokoměr bude počítat artefakty, typicky například při jízdě autem. Naprosto pověstná je jízda po D1, jejíž stav je takový, že krokoměry mohou zaregistrovat i několik set až tisíc falešných kroků (podle toho, jak moc jste se zdržovali v nepoužitelném pravém pruhu). Přístroje tohoto typu jsou nehlučné, zato trochu náročnější na energii. Baterie však zpravidla 6 měsíců vydrží.
Přesnost měření
Nejdůležitější je, abyste se na krokoměr mohli spolehnout. U levných přístrojů se vám může stát, že třeba po dvou minutách zjistíte, že na displeji máte 440 kroků - rychlostí 220 kroků za minutu jistě nechodíte. K ověření správnosti přístroje vynulujte displej a odpočítejte si nejméně 100 kroků. Výsledkem většinou nebude přesně sto kroků, ale třeba 103 nebo 98. V příznivém případě by se od stovky neměl lišit více než o 5. Určitá malá chyba je normální, přístroj by ovšem neměl systematicky ani nadhodnocovat ani podhodnocovat. Chyba se pak obvykle v průběhu 20minutové nebo delší chůze statisticky vykompenzuje. O přesnosti se ovšem budete muset informovat předem, ideálně ve spotřebitelských recenzích (ty spolehlivé najdete spíš v angličtině).
Eliminace krátkých úseků
Dobré krokoměry počítají až od určitého počtu kroků uskutečněných v řadě po sobě. Krátké úseky, například z pokoje do koupelny a zpět, nemají prakticky žádný efekt - ani na váš tep ani na spalování tuku. Většina opravdu dobrých modelů velmi malé počty kroků neregistruje, ale není to zcela pravidlem, některé velmi renomované firmy si naopak zakládají na tom, že přístroj počítá vše. Ze zdravotního hlediska to ale opravdu moc smysl nedává.
Aerobní kroky
Ještě lepší je, pokud váš krokoměr počítá kromě celkových ušlých roků odděleně i tzv. kroky aerobní. Upřímně, jen takové mají skutečný smysl. Jako aerobní kroky se hodnotí souvislá chůze v trvání nejméně 10 minut frekvencí nejméně 60 kroků za minutu. Opět zde naleznete velké rozdíly mezi krokoměry a definice aerobních kroků se přístroj od přístroje může lišit.
Další užitečné vlastnosti
I levné krokoměry udávají čas a vzdálenost (musíte si ovšem správně nastavit délku kroku) a také spálené kalorie. Toto číslo však nemá žádný smysl, pokud vám nastavení přístroje (setup) neumožňuje zadat vaši tělesnou hmotnost. Vyšší kategorie krokoměrů udávají průměrnou rychlost (v km/h, krocích za minutu či za hodinu apod.).
Řada firem integruje krokoměry do multifunkčních zařízení, například do chytrých mobilních telefonů, MP3 přehrávačů a dalších přenosných zařízení (např. Nokia, Philips, Nike + Apple iPod systém). Výrobci sportovních hodinek a pulsmetrů (Polar, Suunto, Garmin) často dodávají ke svým systémům senzory, které se montují zpravidla na botu, monitorují pohyb a počítají kroky.
Záznam a přenos dat do počítače
Výsledky lze buď ručně zaznamenávat do deníku, nebo zvolit model s přímým přenosem dat do počítače (český systém eVito, japonský Omron nebo švédská Silva). Výhodou těchto systémů je, že si přístroje pamatují data mnoho dní dozadu a nemusíte se připojovat k počítači každý den. Moderní krokoměry pak dokonce data přenášejí bezdrátově, nejčastěji díky sportovnímu komunikačnímu přenosovému standardu Ant+ (např. systém eVito).
Spojení s monitory registrujícími pohyb pomocí GPS
Některé krokoměry je možné spárovat i s přístroji monitorujícími pohyb pomocí GPS. Typická je integrace mnoha funkcí podobného typu do chytrých mobilních telefonů s využitím některých aplikací (apps). Přesnější data a odolnější přístroje poskytují dedikované systémy pro sport (Garmin, Polar). To už se ale vzdalujeme od prostého krokoměru do kapsy. Více si o těchto systémech můžete přečíst zde.
Jak tedy vybírat krokoměr
- Rozmyslete se, zda chcete specializovaný krokoměr, či zda se budete pídit po senzoru k vašemu chytrému telefonu (možná váš mobil kroky počítat už dovede) nebo zda hledáte propojení s měřičem tepové frekvence (pulsmetrem).
• Pokud se rozhodnete používat mobil, případně si chcete vše propojit s GPS monitorací ušlé vzdálenosti, mějte na paměti, že vaše baterie bude mít na konci dne často hodně namále. Otázkou je, zda jste schopni GPS vždy jen na chůzi zapnout a zase vypnout. Ujasněte si jak vše budete vyhodnocovat. Je dobré si také uvědomit, že dobíjení telefonu může být velký problém na několikadenních výletech, nemluvě o jejich omezené odolnosti k prachu a vodě. Z tohoto pohledu se nám zdá dedikovaný přístroj, kde baterie vydrží klidně půl roku, vlhkost a prach většinou nevadí a měření kroků je robustnější, jako lepší volba.
• Pokud chcete monitorovat nejen chůzi, ale i běh a další sportovní aktivity, zajímá vás propojení s dobře fungujícím pulsmetrem a víte, že tohle vše budete dělat venku a za nepříznivého počasí, volte dedikované sportovní monitory a kroková čidla k nim (Polar, Suunto, Garmin).
- Pokud volíte specializovaný krokoměr, ujistěte se, že přístroj funguje pomocí elektromechanických senzorů (MEMS) a nejméně ve 2D souřadnicovém systému (měří i v kapse, batohu, tašce atd.).
- Rozmyslete si, co všechno chcete, aby váš přístroj uměl.
• Skoro všechny přístroje umí počítat kroky, vzdálenost, čas, a spálené kalorie
• Nadstavbové funkce zahrnují zpravidla aerobní kroky, čas v aerobním pásmu, stopky, průměrné hodnoty.
- Zamyslete se, zda budete chtít přenos dat do počítače.
- Najděte si na internetu obrázek přístroje a ujistěte se o jeho velikosti (menší přístroje se lépe nosí, ale mívají titěrnější displeje. Ti, kteří potřebují na čtení brýle, by měli volit displej větší. Pokuste se na zamýšlený přístroj najít přinejmenším jednu recenzi. Pokud není, pak doporučujeme alespoň volit renomovaného výrobce.
- Než přístroj objednáte, znovu si promyslete, zda opravdu všechno, co jste si vymysleli, budete využívat. Mějte na paměti, že monitorování výkonu a čísla jsou skvělá, ale jde přeci jen o to dobrat se kýžené fyzické aktivity a k tomu vám zpravidla opravdu postačí jednoduchý jednoúčelový přístroj.
Hrdým batůžkářem
Bez příručního zavazadla byste se na cestu neměli vydávat nikdy. I v takových případech, kdy vyrážíte na svých denních 6000 kroků pouze do okolí svého bydliště nebo si je „odkroutíte“ cestou z práce. Většinou totiž míváte při ruce minimálně peněženku, doklady, mobilní telefon ...
V rytmu a v kondici
Hudba je nedílnou součástí našich životů napříč obdobími a žánry. Pro mnoho lidí znamená inspiraci v práci a tvorbě. Jejího rytmu využívají i mnohé sporty – aerobik, spinning jogging. Musíte vnímat tóny a následovat rytmus. A není to samoúčelné.
Trable sněžného muže….
Ačkoli rádi tvrdíme, že chůzi lze provozovat celoročně a téměř za jakéhokoli počasí, úplně pravda to není. České zimy jsou sice na ústupu, ale stále se čas od času stane, že z nebe začne padat něco bílého a ti starší z nás se rozpomenou, že takhle kdysi vypadal sníh.
(Ne)viditelní chodci
„Rozhlédni se pořádně na obě strany! Počkej, až se rozsvítí zelený panáček. Neběhej po těch schodech!“ Zásady bezpečné chůze si bezděčně osvojujeme od malička. Základní pravidlo bezpečnosti pro chodce, kteří jsou účastni silničního provozu, je přitom až překvapivě opomíjené.
Magické krabičky
Také znáte ten pocit? Víte, že byste se měli hýbat, ale bojují ve vás dvě já a většinou zvítězí já, zítra se už určitě budu hýbat. Upřímně, jsem na tom někdy podobně jako vy a to od dětství sportuji, jen pracovních povinností je více a následně přicházejí výmluvy.
Co dělat, když nohy otečou ...
Skoro každý má občas lehce prosáklé nohy. Stává se to třeba po dlouhém sezení nebo stání, často po delším letu letadlem. Občas jsou ale situace, kdy končetiny, jedna nebo obě, otečou, a my stojíme před dilematem, jestli to přejde samo, nebo zda jít k lékaři.
Inspirace a inteligentní kontrola chůze
Sousloví „cloud technology“, které je v posledních letech u specialistů na IT technologie velmi oblíbené, nevzbuzuje obvykle u běžných uživatelů počítačů velké nadšení a důvěru, ale pro chůzi v přírodě nabízí některá zajímavá zpestření. Navigaci a palubní počítač má v autě dnes skoro každý a „cloud technology“ pro sportovní aktivity funguje na obdobném principu.
Trekingové hole – pro koho a jaké?
Trekingové hole je v první řadě třeba nezaměňovat s holemi na Nordic Walking. Ty trekingové budete používat především pro horské výstupy a zejména sestupy, jako oporu i jako neocenitelného pomocníka pro vaše klouby.
Boty pro „fitness“ chůzi
Boty jsou tím nejdůležitějším bodem chodecké výbavy. Od boty na „fitness“ chůzi požadujeme především flexibilitu, lehkost, prodyšnost, odpružení a přiměřenou podporu nohy.
Flexibilita versus stabilita obuvi
Bota na chození by měla být flexibilní, aby noze dovolovala při kroku „přehoupnout se“ z paty na špičku. Boty, které nejsou flexibilní, se pro rychlou chůzi nehodí. Na druhou stranu naše noha při chůzi potřebuje také podporu pro zvýšení stability.
Ponožky
Výbírat pečlivě vhodné ponožky pro chození se může zdát jako přemrštěné puntíčkářství, ale není tomu tak – špatnou ponožkou můžeme pokazit mnohé a ani sebelepší boty nás potom neochrání od puchýřů, otlaků či podchlazení končetin.
Plantární fasciitis
Plantární fasciitis, neboli zánět povázky, je bolestivý stav, který nám může chození na dlouhou dobu znepříjemnit.
O co se jedná? Plantární fascie je pevná vazivová blána, která se táhne od kosti patní k bazím prstů nohy po spodní ploše chodidla.
Hole pro nordic walking
Hole pro severskou chůzi – nordic walking – slouží při chůzi k zapojení svalů rukou a celé horní poloviny těla, což vede ke zvýšení rychlosti chůze a především energetického výdeje. Hole přispívají také ke snížení zátěže dolních končetin i ke zvýšení stability chodce, ale toto nejsou prvořadé požadavky na jejich funkci.
Funkční prádlo
První vrstvou oblečení, která přijde přímo na naše tělo, by mělo být tak zvané funkční prádlo, případně funkční termoprádlo. Co tyto pojmy znamenají? Funkční prádlo je vyrobeno z materiálů, které díky použitému typu vlákna a struktuře z vlákna vytvořené mají schopnost odvádět pot od pokožky.
Než půjdeme koupit první boty na chození
Řekněme, že jsme se před časem dozvěděli o přínosech kondiční chůze pro naše zdraví a pohodu. Nazuli jsme staré pohodlné boty a vyrazili vyzkoušet tento druh pohybu. Dostavilo se nadšení a my jsme se rozhodli zařadit chůzi pravidelně do svého života.
Co je to "keška"
Geocaching je novodobá outdoorová aktivita, která má velmi specifický charakter. Jde o spojení turistiky s dobrodružnou hrou za pomoci moderní techniky, konkrétně GPS navigací a internetu. Podstatou hry je hledání „kešek“, neboli schránek, které někdo jiný ukryl na zajímavém místě a jejich přesné geografické souřadnice poté zveřejnil na příslušných internetových stránkách.
Chůze na sněžnicích
Chození v zimě se stává občas riskantní záležitostí díky náledí a zvýšenému riziku úrazů. Přesto je možné v zimě chodit, a to i do míst, kam žádné cesty nevedou a kam noha prostého opěšalého turisty zatím nevkročila. Je to možné díky sněžnicím.
Nesmeky, protiskluzové návleky na obuv
Název nesmeky označuje protiskluzové návleky na boty, které usnadňují chůzi po zledovatělém a kluzkém terénu. Jedná se o kombinaci guma+kov, případně textil+kov v takové formě, kterou jde nasadit zespodu na obuv. Nesmeků je dnes v běžné nabídce ...
Nordic walking – překvapivě náročný sport
Paní, kde jste nechala lyže? Tuto větu jsem před lety zaslechl, když jsem na kole míjel hospodu ve Zlatníkách. Extrémně zavalitý muž s hustým knírem v zacákaných montérkách právě zvedal k ústům pivo, když se do jeho zorného pole dostala mladší žena ...