Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Než půjdeme koupit první boty na chození

Řekněme, že jsme se před časem dozvěděli o přínosech kondiční chůze pro naše zdraví a pohodu. Nazuli jsme staré pohodlné boty a vyrazili vyzkoušet tento druh pohybu. Dostavilo se nadšení a my jsme se rozhodli zařadit chůzi pravidelně do svého života. K tomu se vzápětí připojilo rozhodnutí koupit si speciální obuv pro kondiční chození.

Co teď? Než koupíme první pár bot na chození, je třeba zjistit, jaký typ boty potřebujeme, a dále musíme vyhledat v okolí vhodný obchod. A zároveň platí, že první a druhé spolu souvisí.

Doma můžeme přeměřit velikost nohy obkreslené na papír – platí přitom, že obuv na kondiční chůzi by měla být nejméně o číslo větší, než je tomu při nákupu běžné obuvi. Je třeba počítat se silnější ponožkou, i s tím, že nohy při delší chůzi otékají. Potom je potřeba se zamyslet nad tím, jak dlouhé trasy budeme chodit a v jakém to bude terénu. Dalšími faktory, které hrají roli při výběru bot, jsou naše hmotnost, způsob došlapu, šířka nohy, výška klenby, případně jakékoli jiné zdravotní odchylky. Po zhodnocení všech těchto faktorů budeme při prvním nákupu bot potřebovat odborníka, který nám pomůže s výběrem.

Kde takového odborníka vzít? Můžeme ho zkusit najít ve sportovních obchodech. Ale ne každý prodavač v obchodech se širokým zaměřením bude ten pravý. Jako test prodavače nám poslouží dotaz na boty pro člověka s nadměrnou pronací. Pokud je termín „nadměrná pronace“ pro prodavače „španělská vesnice“, těžko od něj můžeme získat kvalifikovanou radu.

Ideálním místem, kam zamířit, jsou obchody specializované na běžeckou obuv. Ostatně je dost možné, že pro naše kondiční chození budou běžecké boty vhodnější, než boty inzerované jako chodecké. Ale i kdyby ne, personál běžeckých specializovaných prodejen je vyškolený na poradenství v tomto oboru. Nehledě na to, že samotní provozovatelé podobných obchodů bývají většinou aktivními běžci, kteří problematiku obuvi mají vyzkoušenou doslova a do písmene na vlastní kůži. Nevýhodou těchto obchodů je, že jich není mnoho. Ale pokud to myslíme s chozením vážně, do dobré obuvi stojí za to investovat nejen peníze, ale i čas, který nás bude stát hledání těch našich pravých bot.

V čem už nám nikdo druhý pomoci nemůže, je samotné zkoušení. Bota nám musí prostě „padnout“ jako střevíček na nožku Popelky. Musíme mít v botách příjemný pocit, nic nesmí škrtit, tlačit, překážet. Není pravda, že se bota rozšlápne či poddá. Naopak – každé drobné nepohodlí se s počtem ujitých kilometrů znásobí. Zároveň se nám nesmí noha v příliš volné botě kvedlat, pro nestandardní šířku nohy vyrábějí některé značky obuv v různých šířkových velikostech.

A pak už na nás nečeká – kromě placení – nic jiného, než že nové boty vyzkoušíme v terénu. Pokud se výběr nepovedl stoprocentně, nezbývá, než ho zopakovat při dalším nákupu ještě jednou. Přesto už budeme lépe sami vědět, co hledáme. Pokud jsme s obuví spokojeni hned napoprvé, další nákup bude už zcela snadný. Vybraný typ boty můžeme objednat přes internet anebo nakupovat v nejbližším sportovním „supermarketu“. Případně zůstat věrným zákazníkem tam, kde nám uměli poradit.

foto ©  Joe Michl | iStock.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.