Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Chodit rychle nebo pomalu?

Najděte si jakýkoli důvod, abyste chodili pravidelně

V mnohých z nás stále přetrvává nedůvěra k tvrzení, že lze skutečně trvale zhubnout prostou chůzí. Zhubnout pravidelným běháním, to snad ano, ale chůzí? Snad tedy když budeme chodit ve vysokém tempu?

Jak se můžete dočíst na mnoha místech tohoto portálu, názor lékařů na vhodnost jednotlivých druhů pohybu se v průběhu posledních 40 let neustále vyvíjí. Lékaři již od antických dob vědí, že sedavý způsob života je nezdravý. Avšak teprve když hygienické reformy zaváděné postupně od konce 18. století až do druhé poloviny století 20. vedly k zásadnímu prodloužení průměrné délky života, ukázalo se s plnou silou, jak drastické důsledky přináší nedostatek pohybu pro společnost jako celek.

Od druhé poloviny 60. let minulého století dostala propagace pro zdraví tak říkající oficiální podobu. Z pohledu tehdejší doby se jeví logické, že za opak sedavého životního stylu se považoval aktivní sport, v jehož těžišti je obvykle běh. Lidé začali masově běhat a svět začalo dobývat slovo jogging – které angličtina zná již od 16. století (to jog – třást něcím nahoru a dolů), ale před rokem 1967 označovalo spíše klidnou jízdu na koni.

Jistě není špatné, když denně běháme – na tom se lékaři shodnou i dnes. Pokud budete běhat denně nebo obden 5 km, a vydržíte to tak 2 měsíce, je velmi pravděpodobné, že zhubnete. Měli byste ale běhat rozumně, asi ne více než oněch 5 km denně. A určitě byste měli vědět, že v posledních 10 letech přibývá vědeckých prací, které prokazují rychlejší stárnutí tkání u sportovců, kteří denně běhají mnoho kilometrů, nebo denně jezdí desítky kilometrů na kole. Volné radikály (nebo přesněji reaktivní formy kyslíku), které urychlené stárnutí tkání způsobují, vznikají jako vedlejší produkt fyziologických aerobních dějů, a když tato produkce překročí určitou míru (což například desetikilometrový běh určitě splňuje), nestačí naše antioxidační mechanismy všechny volné radikály "zamést".

Nechme nyní stranou další medicínské aspekty srovnání chůze a běhu a vraťme se k otázce v nadpisu článku. Jeden ze zásadních názorových posunů v moderní sportovní medicíně vychází z poznání, že různě intenzivní fyzický výkon vede k spalování odlišných energetických substrátů. Nad určitou hranicí výkonu svaly přednostně spalují sacharidy (tedy ty z potravy i zásobní glykogen). Když tedy uběhneme 5 km, vrátíme se s podstatně menší zásobou glykogenu ve svalech i v játrech a organismus si z následujícího příjmu potravy musí tyto zásoby obnovit. Samozřejmě, spálíme i určité množství tuku, ale bohužel, pokud by docházel glykogen, pak začneme spalovat i své bílkoviny, tedy svaly. Naproti tomu při chůzi - a to i při chůzi pomalé - spalujeme přednostně své zásoby tuku. Přestože je tuk vydatnějším zdrojem energie než sacharidy (1 gram tuku teoreticky obsahuje 9 kcal, zatímco 1 gram cukrů jen 4 kcal), jeho spalování je pomalejší. Tak právě vhodné pro chůzi.

Hrubou orientaci o tom, co naše svaly spalují, nám může dát tepová frekvence, čím je vyšší, tím větší podíl tvoří sacharidy a relativně menší část výkonu je hrazena tuky. O tepové frekvenci podrobněji zde.

Kouzlo chůze je právě v tom, že jde dlouhodobě o nejspolehlivější a z hlediska zdraví nejšetrnější způsob nejen snižování tělesné hmotnosti, ale rovněž tréninku vašeho srdce. Problém samozřejmě je, že většina z nás má v povaze určitou netrpělivost, je to jeden z atributů moderní doby. Potřebuju zhubnout za měsíc! Do léta! Pravděpodobně však asi víte, že rychlé zhubnutí většinou vede v dalších týdnech a měsících k návratu hmotnosti na původní hodnotu a často i na hodnotu vyšší. Je to onen známý "jojo efekt".

Zkuste v sobě překonat právě tuto touhu po rychlé změně a uvědomte si, že jen pomalá změna může být trvalá. Začněte chodit. Pokud ujdete každý den po práci 6000 kroků, tedy pokud budete chodit nepřerušovaně přibližně hodinu, můžete chodit i pomalu, ale efekt se dostaví. Bude to sice trvat několik měsíců, ale je šance, že změna bude trvalá. A pro větší motivaci doporučujeme si koupit krokoměr, nosit ho celý den a snažit se, abyste večer měli na displeji číslo 10.000.


Aplikace vám v chůzi pomůže!

Předsevzetí: 4000 km za rok

Chůzi provozuji, myšleno velmi aktivně, třináctý měsíc. Začínal jsem na 103 kilogramech váhy při 180 centimetrech výšky ve věku 52 let. Po roce chození jsem o 13 kilo lehčí, velmi dobře se cítím, zlepšil se mi tlak a jsem ve formě.

Je lepší být štíhlým kavárenským povalečem nebo boubelatým sportovcem?

V posledních desetiletích jsme si zvykli na fakt, že nadváha a obezita patří spolu např. s kouřením k hlavním faktorům zvyšujícím riziko závažného onemocnění srdce a cév a podílí se na zkrácení průměrné délky života. 

Povzbuzení organismu po namáhavém dni

 Vrátíte se domů po celodenním výletu a snědli byste všecko, na co přijdete? To by byla chyba. I když máte pocit, že jste venku prožili krásný den a skvěle jste si odpočinuli, váš metabolismus a svaly dostaly pěkně zabrat. Správný jídelníček vám přitom může pomoci se z túry zotavit.

Zásoba energie na celodenní výlet

Esenciální pro to, aby vaše tělo vůbec fungovalo, je vedle vody a kyslíku také energie. Tuto energii měříme v kilokaloriích, o nichž ale často hovoříme jen jako o kaloriích. Pochopitelně, čím jste aktivnější, tím více kalorií spálíte. Stravování při dlouhodobějším výdeji energie ale není tak jednoduché ... 

Kde vzít energii na procházku

Pokud vyrážíte na celodenní výlet, určitě předem zauvažujete, jakou svačinu přibalit do batohu. Když se ale chystáte na krátkou vycházku, příliš pozornosti jídlu nejspíš nevěnujete. Přesto jsou některé potraviny na krátké trasy vhodnější než jiné. Které to jsou? Odpověď je stručná a jednoduchá – cukr.

Křupavá svačinka!

Svačte promyšleně, mlsejte zdravě

Po dobrém obědě, nacpaní k prasknutí, si svých 6000 kroků asi moc neužijete. Na začátku cesty ale můžete udělat i větší přešlap, totiž vyrazit s prázdným žaludkem. Kručení v břiše přitom není dobrým předpokladem pro zvládnutí jakékoli fyzické aktivity. I když nejste zvyklí pravidelně snídat či svačit, nějaké to „palivo“ svému tělu dopřát musíte, chcete-li si zajistit alespoň minimální výdrž.

Choďte třeba po schodech...

Každých deset minut se počítá!

To, že nemáte půl hodinu k dobru, ještě neznamená, že se nemůžete zvednout a rozpohybovat alespoň pár minut. Ze začátku stačí, když každých pár volných minut během dne využijete ve svůj prospěch.Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.