Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Tomáš Helcl

Předsevzetí: 4000 km za rok

Aplikace vám v chůzi pomůže!
Chůzi provozuji, myšleno velmi aktivně, třináctý měsíc. Začínal jsem na 103 kilogramech váhy při 180 centimetrech výšky ve věku 52 let. Prvním pomyslným krokem bylo najít motivaci. Něco chtít změnit – pro sebe nebo pro někoho. V druhé řadě jsem se zbavil televize a věnoval ji hodným lidem. Za třetí jsem si prostudoval stránky www.6000kroku.cz. Koupil jsem si správné nordic walking hole a začal. Prvním cílem, který jsem si stanovil, bylo nachodit měsíčně alespoň 180 kilometrů (denně 6 km). Dalším – zpočátku zdánlivě nesplnitelným – cílem bylo 250 kilometrů, čehož jsem dosáhl třetí měsíc. Po nějaké době padla třístovka a vzápětí 3× čtyřstovka (401, 420 a 436 km). Jako úplně nemožné se mi jevilo ujít 500 kilometrů měsíčně. Ale protože jsem si stanovil cíl, a to 4000 km za 12 měsíců, nezbylo nic jiného, než poslední měsíc opravdu máknout. A padlo 516 km! První rok jsem tak zakončil na hodnotě 4.015 km, což mám doloženo grafy v mobilní aplikaci měřící každý kilometr.
Nyní jsem začal další rok, ale nastavil jsem si cíle jinak. Chci chodit jen 11 km, zato každý den. Je to lepší pro moje psychicky a časově exponované zaměstnání. Vždy jdu ale minimálně 60 minut vcelku, zhruba z 60 % nordic walking stylem. Těmto chodeckým pokrokům napomohla i skutečnost, že před třemi roky vznikl v severních Čechách mezi Libercem a Českou Lípou Podralský nadační fond, který pravidelně organizuje Brnišťský půlmaraton. Letos jsme se domluvili, že zařadí i disciplínu nordic walking. Trať je oficiálně schválena Mezinárodní asociací atletických federací.
 

 

Nyní na podzim a v zimě chodím denně zhruba 12–15 kilometrů, někdy přes dvacet – podle času. Chodím za každého počasí, doslova za každého! Po roce chození jsem o 13 kilo lehčí, velmi dobře se cítím, zlepšil se mi tlak a jsem ve formě. Jsou to tvrdě odchozené a odpracované kilometry – hlavně zpočátku. Nyní to je už jen radost a endorfiny pracují. Všem mohu pouze doporučit – choďte, choďte, choďte. A také čtěte stránky 6000kroku.cz.
Všem přeji pevné zdraví.

Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.