Tereza Hýsková
Svačte promyšleně, mlsejte zdravě
ČTĚTE TAKÉ
Po dobrém obědě, nacpaní k prasknutí, si svých 6000 kroků asi moc neužijete. Na začátku cesty ale můžete udělat i větší přešlap, totiž vyrazit s prázdným žaludkem. Kručení v břiše přitom není dobrým předpokladem pro zvládnutí jakékoli fyzické aktivity. I když nejste zvyklí pravidelně snídat či svačit, nějaké to „palivo“ svému tělu dopřát musíte, chcete-li si zajistit alespoň minimální výdrž. Je třeba dodat organismu kalorie, aby měl takzvaně „z čeho brát“. Jestliže tuto fázi přípravy podceníte, rozhodně se nebudete hýbat tak intenzivně a dlouho, jak byste si představovali. Najíst se střídmě a tak, aby vám bylo při chůzi pohodlně, přitom není nijak složité. Máme pro vás pár doporučení a tipů na dobré a výživné svačinky.
Vydatná snídaně ano či ne?
Před ranní procházkou byste se raději měli vzdát vydatné snídaně – vašemu tělu totiž trvá tři až čtyři hodiny než vstřebá všechny tuky a proteiny. Je proto lépe dát si lehkou snídani a nechat větší porci na později.
Jak hubnout
Pakliže si od pravidelné chůze slibujete také hubnutí, doporučujeme snažit se z jídelníčku vyřadit lákavé dobroty, jako jsou třeba chipsy. Mějte vždy po ruce nějakou zdravou „jednohubku“, která vás uspokojí, když se ozve hlad – dobře poslouží například banán nebo pomeranč. Ovoce si neschovávejte do lednice a raději si mějte v míse před sebou – lidé sní více ovoce, pokud jej mají na očích. Můžete si také nakoupit spoustu zeleniny (mrkev, řapíkatý celer, okurku, cherry rajčátka…) a nakrájet ji na plátky a malé kousky do misky, kterou budete mít po ruce. Křupavá zelenina tak možná nahradí křupavé brambůrky, pokud máte slabost právě pro ně. Výborným doplňkem stravy mohou být také oříšky, které jsou plné živin, které vaše tělo potřebuje.
Jednoduché tipy
Uvědomte si, zda tíhnete ke svačinkám obsahujícím příliš cukrů a tuků a zkuste postupně měnit své stravovací návyky – například začněte místo obyčejných jogurtů kupovat ty nízkotučné nebo odtučněné. Před procházkou i po ní můžete sníst například:
- cizrnovou pomazánku (hummus) se zeleninou (např. mrkví)
- toast s medem nebo arašídovým máslem (plátkem sýra, šunky…)
- ovoce (např. banán, jablko) a jogurt
- sýr cottage
- malou plechovku tuňáka
- vejce natvrdo
- oříšky
- porce fazolí nebo kukuřičky
- cereálie
- lučina a jablko
- lehký ovocný salát
- rajčata s mozzarellou
Dvacet pět procent denního příjmu kalorií pochází z dobrůtek a svačinek, kterými zaháníme hlad během dne, mezi hlavními chody. Nepropagujeme hubnutí za každou cenu, ale zvažujete-li změnu životního stylu, rozhodně stojí za to, zamyslet se i nad svými stravovacími návyky. Promyšlené svačinky jsou dobrou prevencí zbytečného přejídání, pomohou vám kontrolovat svou váhu a udržet dostatečné množství energie, kterou během dne potřebujete.
Povzbuzení organismu po namáhavém dni
Vrátíte se domů po celodenním výletu a snědli byste všecko, na co přijdete? To by byla chyba. I když máte pocit, že jste venku prožili krásný den a skvěle jste si odpočinuli, váš metabolismus a svaly dostaly pěkně zabrat. Správný jídelníček vám přitom může pomoci se z túry zotavit.
Zásoba energie na celodenní výlet
Esenciální pro to, aby vaše tělo vůbec fungovalo, je vedle vody a kyslíku také energie. Tuto energii měříme v kilokaloriích, o nichž ale často hovoříme jen jako o kaloriích. Pochopitelně, čím jste aktivnější, tím více kalorií spálíte. Stravování při dlouhodobějším výdeji energie ale není tak jednoduché ...
Kde vzít energii na procházku
Pokud vyrážíte na celodenní výlet, určitě předem zauvažujete, jakou svačinu přibalit do batohu. Když se ale chystáte na krátkou vycházku, příliš pozornosti jídlu nejspíš nevěnujete. Přesto jsou některé potraviny na krátké trasy vhodnější než jiné. Které to jsou? Odpověď je stručná a jednoduchá – cukr.