Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Vlaďka Klíčová

Kde vzít energii na procházku

Pokud vyrážíte na celodenní výlet, určitě předem zauvažujete, jakou svačinu přibalit do batohu. Když se ale chystáte na krátkou vycházku, příliš pozornosti jídlu nejspíš nevěnujete. Přesto jsou některé potraviny na krátké trasy vhodnější než jiné, ať už se jedná o jednorázový intenzivní výšlap nebo poslední kilometry dlouhé túry. Které to jsou?
Odpověď je stručná a jednoduchá – cukr. Sladké pochutiny jíme rádi, jsou snadno stravitelné a vedou k rychlému vzestupu hladiny cukru v krvi. Dodají nám tak potřebnou energii a podpoří svalovou či mozkovou činnost.

Cukr a prospěšný?!

Je proto celkem v pořádku dopřát si nějakou tu sladkost během pohybové aktivity, i když to asi není zrovna to, co by vám doporučila většina nutričních poradců. Jenže dopovat se cukrem při vysedávání u televize a během intenzivního pohybu je rozdíl. Spořádáte-li hromadu sladkostí v klidu, může se koncentrace glukózy ve vaší krvi zvýšit, ale vzápětí také rapidně poklesnout. Naproti tomu, když budete cukry doplňovat během cvičení, hypoglykemie vás spíš nepostihne.

Není cukr jako cukr

Je taky potřeba si uvědomit, že některé cukry jsou „lepší“ než ostatní. Zatímco například v ovoci či zelenině jsou cukry vázané ve vnitřní struktuře, většinu potravin doslazují výrobci tzv. přidaným cukrem. Potřebnou energii získáte z obou typů, ale vázané cukry přijímáte v přirozeném množství a formě (jsou obsaženy například v banánech, jablcích, pomerančích nebo hruškách) a navíc si spolu s nimi dopřáváte výběr prospěšných, vitaminů, minerálů a vlákniny. Ovoce zkrátka poskytne vašemu tělu lepší a komplexnější nutriční balíček než čokoládová tyčinka.

Sacharidy – zdroj energie i příčina nadváhy

Povzbudivé účinky se ovšem nemusí omezovat pouze na jednoduché cukry (monosacharidy a disacharidy), o nichž zatím byla řeč. Většinu z našeho příjmu potravy by totiž měly tvořit polysacharidy, tedy složené cukry. Ty obecně nechutnají sladce a patří mezi ně například škrob, nejefektivnější a nejrychlejší zdroj kalorií. Stejně jako vám med, rozinky či zralé banány poskytnou rychlý zdroj cukrů, také chleba či housku vaše tělo rychle zpracuje a načerpá z nich potřebnou energii. Dávejte si ovšem pozor, s čím konzumaci kombinujete – příliš mnoho tuku z másla či margarínu zpomalí trávení sacharidů a oddálí energetickou podporu.

Nepostradatelné tekutiny

Dokonce i pro krátkou pohybovou aktivitu je třeba mít po ruce dostatek tekutin, které zabrání dehydrataci organismu. Pokud chcete vyrazit nalehko, ujistěte se, že jste se před cestou dostatečně napili – během hodiny před odchodem se pokuste do sebe vpravit nejméně půl litru vody. Pokud jste aktivní pouze krátce a není zvlášť horko, měli byste se bez dalšího hydratování obejít. Zdržíte-li se na vycházce déle za teplého a slunečného počasí, tekutiny doplňujte průběžně, nejméně půl litru za každou další hodinu. Svůj přísun tekutin a energie si můžete dopřát také v jednom – výborně zafunguje třeba zředěný ovocný džus nebo mošt.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.