Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Jan Hugo

Proč pravidelně chodit

Ještě před 100 lety by otázka proč pravidelně chodit působila absurdně. Avšak rozvoj dopravy spolu s hektickým životním tempem změnily náš životní styl tak, že souvislá chůze na delší vzdálenost, než je řekněme 500 metrů, se stává luxusem. Člověk se tak zbavil jedné ze základních aktivit, které byly neoddělitelnou součástí lidské evoluce: jíme, spíme, milujeme se ... ale už nechodíme. Přitom chůze – která je jistě ve své podstatě prostředkem lokomoce – se stala právě díky evoluci také součástí elementární psychofyzické hygieny, stejně jako třeba spánek. Ten příroda pojistila biologicky – po určité době bdění začneme být ospalí. Moudrou matku přírodu těžko mohlo napadnout, že by měla pojistit také chůzi, když ta byla po celou dobu vývoje lidstva nezbytná například pro získávání potravy. Pokud tedy nepatříte mezi ty šťastlivce, které chůze "prostě baví", zkuste se zamyslet nad argumenty, proč pravidelně chodit.

A. Fyzické zdraví

Z pohledu tloustnoucí populace – stíhané infarkty a mozkovými mrtvicemi – je jistě základním důvodem pro pravidelnou chůzi naše zdraví. Jsme dnes v absurdní situaci, kdy nám civilizace prodloužila průměrnou délku života tak, že kdybychom celý život pravidelně chodili (a samozřejmě nekouřili, pravidelně navštěvovali onkologické prohlídky atd. atd.), žili bychom v průměru ne dnešních 78, ale více než 90 let – a z toho asi většinu doby relativně fit.

  1. Pravidelná chůze je nejpřirozenější cesta k hubnutí. Snížení tělesné hmotnosti je tak zásadní efekt chůze, je mu je na tomto portálu věnována celá rubrika.
  2. Ostranění nadváhy se podílí i na dalších faktorech ovlivňujících naše zdraví, důležité je však vědět, že chůze zásadně zlepšuje naše zdraví a kondici i bez snížení nadváhy. Platí totiž "Better fit and fat than unfit and slim", tedy lépe být fit s nadváhou než být štíhlý a nebýt fit. Podrobnosti najdete v rubrice fit & fat.
  3. Pravidelná chůze snižuje riziko nemocí srdce a cév (kardiovaskulárních onemocnění). Lidé, kteří pravidelně chodí alespoň 6000 kroků denně a z toho alespoň 40 minut souvisle, mají podstatně menší riziko vzniku infarktu myokardu ve srovnání s neaktivními vrstevníky. Totéž platí také pro riziko mozkové mrtivce. Platí přitom úměra - čím více chodíte, tím je toto riziko menší.
  4. Pravidelná chůze snižuje riziko vzniku cukrovky (přesněji cukrovky typu 2) a s ní spojeného metabolického syndromu. I zde platít totéž jako u nemocí srdce a cév: více chůze, méně cukrovky. Všichni, kdo mají rodiče nebo sourozence diabetika, by měli začít pravidelně chodit nejpozději kolem čtyřicítky, ale raději dříve.
  5. Pravidelná chůze zvyšuje pevnost kostí, je tedy prevencí osteoporózy. Zajímat by to mělo zejména ženy po čtyřicítce
  6. Často se dnes zapomíná, že pravidelná chůze je prevencí křečových žil, zásadně se totiž zlepšuje odtok krve z dolních končetin. Tam se totiž hromadí přes den tekutina ať sedíme nebo stojíme.
  7. Chůze – samozřejmě se správnou technikou – je prevencí ploché nohy, do jisté míry dokáže chůze i stav naší nožní klenby zlepšit.
  8. Pravidelná chůze podle některých studií zlepšuje sexuální život, a to jak u mužů (apetence, erekce), tak u žen (libido, uspokojení).
  9. Chůze dále zlepšuje spánek, a to jak usnutí, tak kvalitu spánku.
  10. K dalším efektům chůze, které lékaři v současné době studují, je snížení rizika rakoviny prsu – a zřejmě i některých dalších maligních onemocnění. 

B. Psychika

Chůze má také překvapivý a dramatický vliv na psychiku. Zde je druhý díl tajenky obsahující myšlenku, že 6000 kroků denně může změnit náš život.

  1. Pravidelná chůze trvající alespoň 40 minut denně zlepšuje náladu. Bezesporu platí slova slavného P.D.Whitea "Ujít pěšky v rázném tempu pět mil pomůže nešťastnému ale jinak zdravému člověku víc než všechna medicína a psychologie světa." Je však třeba upozornit, že chůzi nelze považovat za prostředek k léčbě klinicky manifestní deprese, ta vždy vyžaduje profesionální psychiatrický přístup.
  2. Chůze napomáhá k odbourávání stresu (a také jeho následků).
  3. Chůze zlepšuje paměť a rovněž další kognitivní schopnosti (kromě paměti také pozornost a koncentrace, prostorová orientace a vnímání, rychlost zpracování informací, schopnost řešit problémy, plánovat aj.). Ve velké studii zahrnující přes 18 tisíc amerických zdravotních sester (Nurses' Health Study) byl kromě stovek dalších zdravotních parametrů testován také vliv chůze na paměť: již necelé 2 hodiny chůze týdně (tedy ani ne 20 minut denně) a navíc v klidném tempu (kolem 4 km/h) znamenaly u žen ve věku přes 70 let zásadní zlepšení kognitivních schopností; vyjádřeno věkově jejich paměť a další schopnosti odpovídaly ženám o 3 roky mladším. I zde lze očekávat, že námi doporučované minimum – tedy hodina chůze každé odpoledne – povedou k ještě markantnějšímu zlepšení.
  4. Psychiku zásadně ovlivňuje komunikace a právě při chůzi můžeme navázat nové kontakty, poznat nové lidi, získat nové přátele.
  5. Vliv chůze na naši duši se však neomezuje jen na psychické zdraví, ale chůze dokáže zásadním způsobem uvolnit naše tvůrčí schopnosti. Zde už se dostáváme mimo rámec "medicíny založené na důkazech", ale je to efekt, který většina z nás, co pravidelně chodíme, pozoruje sama na sobě. Důkazy svého druhu nám také zanechala řada velikánů ducha – spisovatelé, filozofové, vědci a další, kteří ve svých pamětech tvrdí, že to podstatné, co změnilo jejich život (a často i životy náš všech) vymysleli či objevili při chůzi. Je však třeba se připravit na to, že myšlení se mění až po takových 30 až 40 minutách chůze, záleží na tom, jak "roztěkanou" mysl máte na začátku a také kolik je kolem vás věcí, které vás rozptylují. Je obtížné tento efekt popsat slovy, vyzkoušejte si jej sami na sobě.

C. Chůze prodlužuje život

Vzato kolem a kolem, pravidelná chůze prodlužuje život a snižuje náš biologický věk. Tento efekt se zdá větší, než by odpovídalo součtu výše uvedených "benefitů". Předpokladem ovšem je, abychom žádný den neklesali pod 6000 kroků denně a alespoň část týdne se snažili těchto 6000 kroků nachodit jako souvislou hodinovou procházku.

Je ještě mnoho dalších důvodů, proč chodit, ale uveďme už jen jeden: dlouhé procházky a pěší výlety jsou v jistém smyslu návratem k archetypům. Pokud také máte pocit, že žijete v době, kdy média všemi tlamami dští povrchnost, marnivost a pochmurné věštby stále hlubších krizí, pak neváhejte, vypněte televizi, obujte dobré boty a vyražte. Možná budete překvapeni, že svět je stále ještě v zásadě v pořádku.

foto © Maridav | iStock.com

   


Přemýšlení při chůzi: západní ekvivalent východní meditace?

Chůze jako prostředek k uvolnění mysli má dlouhou historii napříč kulturami. V západní tradici se přemýšlení při chůzi přirovnává k meditaci, jež je charakteristická pro východní kultury, ale často s odlišným směřováním ...

© Richard Sagredo / Unsplash.com

Výhody chůze oproti běhu - především pro seniory a osoby s nadváhou

 Chůze a běh patří mezi nejběžnější formy pohybu s řadou zdravotních přínosů. Zatímco běh je oblíbený pro svou intenzitu a rychlé spalování kalorií, chůze má své jedinečné výhody, především ve vyšším věku ...

© Michele Anderson / Unsplash.com

Chůze může zpomalit postup Alzheimerovy choroby

Alzeheimerova choroba postihuje v průmyslově vyspělých zemích stále větší počet osob, především ve vyšším věku. Pozoruje se ovšem nepříjemný trend, kdy věk prvních příznaků se stále pomalu snižuje. V pozdějších stadiích Alzheimerovy choroby je typická pohybová neaktivita

Příští stanice: Delší život

O vlivu pravidelné chůze na prodloužení života dnes nikdo nepochybuje. Avšak kvantifikace vlivu chůze na očekávanou délku života je stále spíše předmětem spekulací než měření. Není divu, propagace chůze jako životního stylu je věcí posledních dvou dekád.

Choďte třeba po schodech...

Každých deset minut se počítá!

To, že nemáte půl hodinu k dobru, ještě neznamená, že se nemůžete zvednout a rozpohybovat alespoň pár minut. Ze začátku stačí, když každých pár volných minut během dne využijete ve svůj prospěch.

Dnes o chůzi na Radiožurnálu

Víte proč lékaři doporučují pravidelné procházky? Víte, že 6000 kroků denně může ovlivnit naše zdraví. Víte jaké jsou poslední světové průzkumy o významu chůze? Na tyto  a celou řadu dalších otázek budou v  pondělí 24. listopadu po 23. hodině na Radiožurnálu odpovídat kardiolog prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., přednosta II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a MUDr. Jan Hugo.

Co dělat, když nohy otečou ...

Skoro každý má občas lehce prosáklé nohy. Stává se to třeba po dlouhém sezení nebo stání, často po delším letu letadlem. Občas jsou ale situace, kdy končetiny, jedna nebo obě, otečou, a my stojíme před dilematem, jestli to přejde samo, nebo zda jít k lékaři.

Pokud sedíte na svém místě, připoutejte se…

Dnešní svět se zmenšil, a přitom to byly tak idylické doby, kdy dohrkat se nebo dojít z Paříže do Prahy byl výlet ne několik týdnů. Ale všechno má svoji daň. Abyste se někam dostali, musíte si sednout, připoutat se a pokud možno nehýbat se (případně ještě nemluvit za jízdy s řidičem). Všechno tohle krásné cestování pak má své důsledky – kromě totálního zlenivění i rizika s tím spojená.

Proč chodit i ve vyšším věku

Přínos pohybové aktivity ve stáří je nesporný – pohyb napomáhá k udržení dlouhodobého fyzického i duševního zdraví. Složitější otázkou je, jakému pohybu je starší člověk schopen se bezpečně věnovat. Z tohoto pohledu je chůze jednoznačným vítězem. Důvodů je několik...

V duchu se omlouvám

Na jaře lonského roku jsme strávili delší čas v jižní Itálii. Nedaleko od místa našeho bydliště tam leží skvělý park – ne snad, že by v Čechách nikde takové nebyly, ale doma prostě žádný podobný nemáme tak blízko. V jednom rohu dětské hřiště, uprostřed několik plácků ...

Chůze a hormony štěstí

Při chůzi se v lidském těle vyplavují endorfiny. Tyto na nervovou buňku působící hormony patří mezi neurotransmitery, protože výsledkem jejich akce je přenos (transmise) signálu mezi nervovými buňkami navzájem. Z pohledu chemické struktury je řadíme mezi opioidy ...



Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.