Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Tereza Hýsková

Každých deset minut se počítá!

Choďte třeba po schodech...
To, že nemáte půl hodinu k dobru, ještě neznamená, že se nemůžete zvednout a rozpohybovat alespoň pár minut. Ze začátku stačí, když každých pár volných minut během dne využijete ve svůj prospěch.
Potvrdit tuto hypotézu se nedávno snažili vědci ze Stanfordské univerzity. Vybrali si reprezentativní vzorek populace, který pak rozdělili na dvě skupiny. První polovinu nechali cvičit po dobu třiceti minut, druhou skupinu po desetiminutových intervalech – jednou ráno, jednou odpoledne a jednou večer. Ukázalo se, že v závěru došlo u obou skupin k navýšení kondičních ukazatelů ve stejné míře a stejně rychle.
Tento „magický kondiční vzorec“ představuje rozumný cíl, o nějž stojí za to usilovat, nelze se na něj ovšem spoléhat úplně. Je totiž snadné přesvědčit sebe sama, že právě teď nemáte ani chvíli času a vše doženete později během dne. Často ale ono „později“ vůbec nenastane. Vaše snažení tak přijde vniveč.
Jak už z našeho portálu víte, účinná prevence nemocí srdce začíná na 40 minutách souvislé chůze denně, hubnutí pak na 60 minutách, ale méně vašemu tělu rozhodně neuškodí. Zvlášť pokud začínáte od nuly a chcete, aby se pravidelná chůze stala vaším denním chlebem, desetiminutovky budou mít pro začátek kýžený psychologický efekt – časem zjistíte, že když jste našli deset minut pro sebe, najdete si i dvacet, postupně tak můžete prodloužit interval až na oněch žádoucích 40–60 minut. Snadněji překonáte tu část vašeho já, která vás nabádá k pohodlnosti či lenosti.
Pamatujte, že vašemu zdraví prospívá každý krok, který uděláte navíc!
 
Známé úsloví nás přesvědčuje, že „čas jsou peníze“. Považujeme jej prostě za cenné „zboží“ a těžko se jej vzdáváme, a to i na úkor vlastního zdraví. Máme pro vás několik tipů, jak využít čas ve svůj prospěch. Každý krůček se počítá!
 
-   místo pauzy na kávu se projděte
-   vstaňte ráno o 15 minut dříve, než jste zvyklí
-   když čekáte na MHD, popojděte si o jednu zastávku dále
-   vystupte z autobusu či tramvaje o zastávku dřív
-   vyřiďte velký nákup a o víkendu a pro drobné nákupy během týdne dojděte do obchodu pěšky
-   dojíždíte-li do zaměstnání autem, zaparkujte dále od pracoviště
-   projděte se, zatímco čekáte, až vašim dětem skončí kroužek
-   pokud to fronta dovolí, nečekejte, až se vaše pořadové číslo rozsvítí na tabuli v čekárně před kanceláří, ordinací, studijním oddělením atp., jděte se raději na chvíli projít
-   když cestujete, využijte každé prodlevy – například při čekání na odbavení se procházejte po letišti
-   nebuďte líní – místo výtahu nebo eskalátorů využívejte schodiště
 
 
Inspirováno serverem walkingconnection.com a R. F. Debusk, et al., “Training Effects of Long Versus Short Bouts of Exercise in Healthy Subjects.” American Journal of Cardiology, 1990, 65:1010-1013.
 

Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.