Povzbuzení organismu po namáhavém dni
Vrátíte se domů po celodenním výletu a snědli byste všecko, na co přijdete? To by byla chyba. I když máte pocit, že jste venku prožili krásný den a skvěle jste si odpočinuli, váš metabolismus a svaly dostaly pěkně zabrat. Správný jídelníček vám přitom může pomoci se z túry zotavit.
Velká tělesná námaha obvykle vede k poškození svalových vláken. Obnovení svalové tkáně je důležitou součástí rekonvalescence. Živiny, které se nejvíce podílejí na růstu a obnově tělesných tkání, jsou bílkoviny neboli proteiny. Zdálo by se proto logické potěšit svůj žaludek po procházce steakem nebo do sebe nalít proteinový nápoj, abyste obnovu tkání podpořili. Ale pozor – i když jsou bílkoviny nutné k obnově poškozených tkání, konzumace potravin bohatých na bílkoviny bezprostředně po tělesné námaze je obvykle zbytečná. Většina z nás totiž přijímá dostatek bílkovin průběžně.
Kde bereme bílkoviny
Bohatý zdroj bílkovin představují například vejce, červené maso, kuřecí maso, sýr, losos, sardinky nebo tuňák. Také z potravin jako chléb, cereálie, ovesná kaše, luštěniny nebo těstoviny můžete čerpat důležité bílkoviny, stejně jako sacharidy a některé škroby, které rovněž pomáhají organismu se vzpamatovat. Pokud tedy váš obvyklý jídelníček obsahuje tyto potraviny, neměli byste trpět nedostatkem bílkovin. Větší potřebu bílkovin mají náctiletí a adolescenti, kteří stále rostou. Sendvič či salát s tuňákem, cereálie s polotučným mlékem, porce sóji nebo kuřecího poskytne mladým lidem ve vývinu denní dávku bílkoviny, jež je pro ně nezbytná.
Pozor na cukr
Nebezpečí na váš organismus číhá, když si neuhlídáte množství potravin s vysokým obsahem přidaného cukru (sušenky, sladké pečivo, sladké nápoje, cukrovinky…). Jak jsme již psali, představují přísun rychlé energie (například pro krátkou intenzivní námahu), ale s jejich výživovou hodnotou to jinak není nijak slavné – pamatujte, že potřebné bílkoviny z nich rozhodně nenačerpáte a v procesu zotavení po namáhavém dni toho mnoho nezmůžou.
Minerální rovnováha
Když vaše svaly námahou utrpí, dá se předpokládat, že špatně na tom bude také hydratace organismu a jeho minerální rovnováha. Pokud jste toho hodně vypotili, pití velkého množství čisté vody je vaší prioritou. Nabízí se doplnění potřebných látek prostřednictvím různých potravinových doplňků, například šumivých tablet. Dejte si ovšem pozor na obsah soli v těchto tabletách. Pokud jste dehydratovaní, velký přísun soli (pozor také na příliš slané potraviny!) vám neprospěje.
Sodík a draslík
Pocením jste sice ztratili některé minerály jako sodík nebo draslík, ale ty lze jednoduše doplnit konzumací vhodných potravin. Například čerstvá pomerančová šťáva, banány nebo sušené ovoce jsou obzvlášť bohatým zdrojem draslíku. Optimální je pití obyčejné vody, abyste doplnili tekutiny a pak například banánová svačinka. Sodík se vyskytuje v širokém spektru zdánlivě neslaných potravin (v chlebu, bramborách, masu, sýru, špenátu…). Doplnit zásobu sodíku bez potravinových doplňků proto není vůbec složité.