Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Aleš Linhart

Chůze na sněžnicích

Chození v zimě se stává občas riskantní záležitostí díky náledí a zvýšenému riziku úrazů. Přesto je možné v zimě chodit, a to i do míst, kam žádné cesty nevedou a kam noha prostého opěšalého turisty zatím nevkročila. Je to možné díky sněžnicím. Sněžnice fungují tak, že naši hmotnost rozkládají na výrazně větší plochu a snižují tak tlak na povrch, po kterém chodíme. Díky tomu se do sněhu budete bořit výrazně méně než bez sněžnic. Méně však neznamená vůbec. Chůze po firnu bude hodně pohodlná a propadat se téměř nebudete, prachový sníh vás však neudrží a chůze v něm může být velice náročná.

Mnohým z nás se při slovu sněžnice vybavují ty klasické s dřevěným nebo bambusovým rámem s výpletem koženými pásky. Tyhle sněžnice jsou dnes již minulostí. Technologický pokrok se nevyhnul ani tomuto sportovnímu odvětví. Skutečně sportovnímu, neboť i na sněžnicích se běhá a závodí. Pro naše potřeby nemusíme hned sahat po závodních běžeckých sněžnicích za mnoho tisíc korun. Naopak, pro běžného turistu mohou být spíše nepohodlné. Závodní modely jsou sice užší, ale mají menší plochu a více se boří a jsou určeny spíše na upravené tratě. Pro turisty jsou určeny chodecké nebo turistické sněžnice. Do extrémního terénu pak existují alpinistické modely. Sněžnice je tedy dobré volit podle toho, kolik na nich chceme ujít a do jakého terénu směřujeme. Pro zavalitější chodce je třeba vybírat modely s větší styčnou plochou.

Většina moderních sněžnic je vyrobena z plastu a opatřena kovovými hroty, případně mačkami na výklopné špičce vázání (firmy Inook, TSL Outdoor, MSR, Salewa a mnoho dalších). Pro pohodlnější chůzi do kopce má většina typů nějaký systém výklopné podpůrné hrazdy či podpory paty, která umožňuje zmenšit úhel mezi sklonem svahu a podrážkou a tím zabránit nechtěnému vyzouvání boty a odření paty. Vázáni je dnes zpravidla již také moderní s ráčnovými mechanismy a posuvnými úchyty pro různé velikosti bot. Jedny sněžnice tak může využít i více členů rodiny.

U plastových sněžnic naléhavě doporučujeme volit zavedené značky. Jako v mnoha jiných odvětvích se i zde objevují laciné modely vyrobené v daleké Asii kopírující renomované výrobce. Na rozdíl od hraček a jiných nesmyslů je ale u sněžnic naprosto klíčová kvalita plastu, který musí odolávat i v mrazech, nesmí se stát křehkým a lámavým, musí vydržet vázání a ze sněžnic nesmějí vypadat kovové hroty. Pokud by někdo přeci jen nedůvěřoval plastu, existují i modely s kovovým rámem, nejčastěji z duralové slitiny a s výpletem z různých odolných materiálů. Příkladem mohou být produkty tuzemské firmy Sasquetch.

Cena moderních sněžnic se pohybuje od 1 500 do 10 000 Kč a nabídka na našem trhu je opravdu bohatá. Na příliš levné modely od prodejců pochybného původu dejte ale pozor. Je třeba si uvědomit, že jakmile se ocitnete se sněžnicemi daleko od civilizace (a to může nastat i v našich horách), může na jejich kvalitě záviset vaše zdraví nebo dokonce i život.

Chůze na sněžnicích je možná bez opory, ale pohodlnější je s použitím trekových holí. Je ovšem nutno volit modely dostatečně odolné a s přiměřenou velikostí talířku. Zapomeňte na odpružení, ve sněhu je k ničemu. Prakticky nutné je mít hole teleskopické, protože délku hole je nutno přizpůsobit faktu, že se i přes sněhový talířek bude propadat, a to různě hluboko podle typu sněhu.

Chůze v nenáročném terénu nevyžaduje žádný zvláštní trénink, ale pro pohyb ve vysokých horách je třeba respektovat pravidla bezpečného pohybu ve skupině a v terénu s potenciálním lavinovým nebezpečím. Proto nedoporučujeme se do podobného dobrodružství pouštět samostatně, bez předchozí adekvátní instruktáže a bez doprovodu.

I v našich horách nutno upozornit na některá zdánlivě banální úskalí. Chůze v hlubším sněhu je poměrně náročná, často více než běh na lyžích. Přitom akční rádius je naopak daleko menší. Je proto třeba být vybaven dostatečnou zásobou jídla a zejména tekutin (optimálně vodní vak s termoizolací jak samotného vaku, tak hadiček). Zejména zpočátku se snadno stane, že neodhadnete dobu nutnou na plánovaný výlet. Pak je dobré mít s sebou jednak čelovku, jednak telefon s dostatečně nabitou baterií. Pro zvláště riskantní výpravy je velmi vhodné mít GPS navigační přístroj.

Chůze na sněžnicích vyžaduje i odpovídající oblečení. V náročném terénu se budete daleko více potit a je třeba s tím počítat a oblečení volit ve více vrstvách. Boty musí být pevné, zateplené a nepromokavé. I se sněžnicemi se občas proboříte hluboko do sněhu a určitě oceníte návleky překrývající botu i kalhoty (dejte ale pozor, pod návleky se ráda hromadí voda vznikající pocením nohy). Pokud se propadnete nevhodně (například do zasněženého koryta potoka) přijdou vám určitě vhod přinejmenším náhradní rukavice.

Po výletu určitě nechte sněžnice dobře vyschnout. U komplikovanějších modelů se občas stane, že se v jejich mechanismech nahromadí voda. Pokud pak při dalším výletu zmrzne, pak se může stát, že některé mechanismy přestanou fungovat.

I u nás se se sněžnicemi setkáváme stále častěji. Dá se na nich užít spousty legrace a dobrodružství. Měli bychom si však neustále připomínat, že bychom neměli pohybem v jinak nepřístupném terénu poškozovat přírodu a naopak pohybem po lyžařských tratích devastovat upravené běžecké stopy. V každém případě se jedná o velmi příznivou fyzickou aktivitu s relativně malými riziky. I zde ale platí, že opatrnosti není nikdy dost, zvláště proto, že na rozdíl od sjezdovek a běžeckých tras vás na sněžnicích v neupraveném terénu bude jen těžko někdo rychle hledat.

foto © Sonechka | Dreamstime.com 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.