Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Vlaďka Klíčová

Hrdým batůžkářem

Bez příručního zavazadla byste se na cestu neměli vydávat nikdy. I v takových případech, kdy vyrážíte na svých denních 6000 kroků pouze do okolí svého bydliště nebo si je „odkroutíte“ cestou z práce. Většinou totiž míváte při ruce minimálně peněženku, doklady, mobilní telefon, klíče, kapesníčky a nezbytnou lahev s pitím. A to už je dost věcí na nošení po kapsách…

Batoh je ideálním řešením pro krátké procházky i delší výlety. Musí ovšem správně přilnout k tělu, aby vám umožnil nést danou zátěž pohodlně a bezpečně. Na záda by měl padnout tak, aby břemeno bylo co nejblíže těžišti vašeho těla, kvalitní batoh by pak měl zátěž rovnoměrně rozložit od kyčelních kloubů po ramena.

Velikost

Sortiment menších, „jednodenních“ batohů je široký – vybírat můžete podle objemu, ročního období i vybavení, jež jste zvyklí s sebou nosit. Batoh o objemu 15 litrů by měl být adekvátní pro letní procházky, kdy potřebujete unést nějaké to jídlo, pití, fleecovou mikinu a pláštěnku. Pokud rádi vyrážíte do hor, myslete na nevypočitatelnost horského počasí: 30–40 litrů na náhradní a nepromokavé oblečení, čepici, rukavice, více jídla, větší lahev a lékárničku bude tak akorát. Potřeba nouzového vybavení platí dvojnásob v zimě – když se rozhodnete vzít s sebou věci pro přežití jako spacák, vařič, celtu nebo speciální vybavení typu nesmeky, mačky atd., pod 50 litrů se nejspíš nedostanete. Stejně tak vícedenní treky vyžadují velikost batohu cca od 45 do 100 litrů. Ani zkušení čundráci se totiž většinou neobejdou bez campingového vybavení na přenocování a stravování.

Zádové systémy

U batohů rozlišujeme mezi dvěma základními zádovými systémy: pevným a nastavitelným. Nastavitelné systémy umožňují uzpůsobit zadní stranu batohu vlastním potřebám. Jsou navrženy tak, aby posilovaly stabilitu, obvykle k nim patří různé výztuhy, polstrování a úchyty k připnutí dalšího vybavení. S nastavitelným zádovým systémem se můžete setkat u většiny velkoobjemových batohů a krosen. Jeho nevýhodou je to, že bývá složitější, těžší a jeho pořizovací cena vyšší. Pevná zadní strana je pochopitelně jednodušší, lehčí, levnější a bývají jí opatřeny menší batohy.

Prodyšnost

Snad celé generace trpěly tričky propocenými pod nesenou zátěží. Těžko to může někoho překvapovat, když ví, že při pohybu produkujeme teplo, které nemůže unikat, pokud jej v pasti za našimi zády drží velký batoh napěchovaný věcmi, který v tu chvíli funguje jako perfektní izolační vrstva. V posledních letech se ale výrobci snaží s tímto problémem bojovat. Součástí zádových systémů ruksaků bývají prodyšné pěnové pásy nebo konstrukce, které zajistí, že batoh není přitisknut přímo na záda. Dostupné systémy problém obvykle neeliminují docela, ale spolu s vhodným outdoorovým oblečením rozhodně napomáhají většímu pohodlí.

Materiály

Mezi hlavní kritéria při výběru batohu obvykle patří nízká hmotnost a co největší odolnost a životnost. V důsledku toho používá většina výrobců středně a vysoce odolný nylon, který oba požadavky naplňuje. Pokud však požadujete, aby byl váš batoh vodotěsný, dejte si pozor. I když je látka, z níž je ruksak ušit, klasifikována jako vodotěsná, málokterý batoh má také podlepené švy, takže vodotěsnost celého batohu tak zaručena rozhodně není. Zárukou je použít samostatný nepromokavý pytel, jímž batoh obalíte. Tyto „pláštěnky pro batoh“ jsou často jejich součástí, ale lze je bez problémů dokoupit také samostatně. 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.