Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Boty pro „fitness“ chůzi

Boty jsou tím nejdůležitějším bodem chodecké výbavy. Od boty na „fitness“ chůzi požadujeme především flexibilitu, lehkost, prodyšnost, odpružení a přiměřenou podporu nohy. Pro kondiční chůzi, nordic walking a chůzi v městských terénech bychom rozhodně neměli nosit vysoké trekingové boty přes kotník. Ty jsou určeny do horských terénů a jejich hlavní funkcí je zajištění stability na úkor lehkosti chůze. Tento typ bot není vhodný pro chůzi na rovném tvrdém povrchu, jakým jsou asfaltové stezky a chodníky.

Univerzální rada, jak vybrat ideální obuv pro chození, neexistuje. Individuální nároky na pohodlnou botu jsou u každého jiné, zejména s ohledem na tvar nohy, techniku kroku a případné fyziologické odchylky v této oblasti, potíže s nožní klenbou či nadměrnou pronací (propad kotníku směrem dovnitř). Každopádně je výhodné najít prodejce, který je schopen podat erudované rady při výběru obuvi. Ty budeme potřebovat minimálně při prvním nákupu. Pokud budeme se zvoleným typem spokojeni, další pár už můžeme bez obav nakupovat třeba prostřednictvím internetových obchodů. Těch je celá řada a na jejich stránkách si lze také přečíst recenze různých konkrétních modelů z řad uživatelů.

Existují typy bot určené pro chůzi, ale naše požadavky mnohdy lépe splní bota běžecká (obráceně to neplatí – boty pro chození nejsou vhodné na běh!). Výhodou běžeckých bot je lepší odpružení při došlapu. Pokud kupujeme běžeckou obuv pro chůzi, měli bychom pozorně kontrolovat váhu obuvi, flexibilitu boty a tvarování podrážky v oblasti paty.

-          Váha boty. Lepšího odpružení boty je dosaženo na úkor lehkosti boty. Vyšší váha bude mírně zpomalovat tempo chůze. Je třeba hledat přijatelný kompromis mezi odpružením a váhou boty.

-          Flexibilita. Botu opřeme špičkou o podložku a zatlačíme na ohnutou botu, jako bychom simulovali odraz špičkou nohy v kroku. Sledujeme, v které části se bota ohýbá. Pro chůzi je potřeba, aby se ohýbala v přední části. Pokud se ohýbá ve střední části, nebo se neohýbá vůbec, je pro chůzi nepřijatelná!

-          Zvýšeni pod patou. Některé běžecké boty mají mírně zvýšenou podrážku v oblasti paty. Je to proto, že při běhu mohou jako první na zem dopadat přední části chodidla a v takovém případě zvýšení pod patou napomáhá ke stabilitě kroku. Při chůzi dopadá na zem jako první pata a zvýšení pod patou proto není potřebné. Pro chůzi vybíráme boty, které mají podrážku pod patou stejně silnou jako v ostatních částech.

 

Boty, v kterých chodíme, by neměly sloužit lidově řečeno „do roztrhání těla“. Po určitém počtu nachozených kilometrů (uvádí se zhruba 800 km) se opotřebuje polstrování a tím pádem bota ztrácí odpružení při došlapu. Následkem může být zvýšená únava nohou při chůzi. Podle toho, kolik nachodíte, je potom potřebné v pravidelných intervalech nahrazovat staré boty novými. 

K pohodlnému došlapu mohou napomoci také vložky – ortopedické, gelové či vzduchové. Přidáním vložky do bot můžeme zvýšit komfort při chůzi, nelze tak ale obcházet nutnou výměnu opotřebené obuvi.

foto © Mircea Bezergheanu | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.