Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Plantární fasciitis

Plantární fasciitis, neboli zánět povázky, je bolestivý stav, který nám může chození na dlouhou dobu znepříjemnit.

O co se jedná? Plantární fascie je pevná vazivová blána, která se táhne od kosti patní k bazím prstů nohy po spodní ploše chodidla. Její funkcí je podpora klenby, pomáhá distribuovat naši váhu po ploše chodidla při došlapu. Zánět v ní může vzniknout následkem přetížení, při kterém došlo ke vzniku nepatrného poranění fascie. Zánět se projeví bodavou bolestí při chůzi, bolest je pociťována v okolí paty, kotníku i v různých místech chodidla. Bolest bývá nejsilnější po ránu a po odpočinku, po kterém znovu začneme chodit. Během chůze bolest ustupuje, noha se znovu „rozchodí“. Tento stav přetrvává i několik měsíců, pak postupně dochází k jeho zlepšení.

Vznik plantární fasciitis může mít na svědomí řada faktorů, nebo jejich kombinace. Patří mezi ně nadměrná tréninková zátěž, nadváha, došlap na patu při běhu a nevhodná obuv. Nebezpečí vzniku plantární fasciitis je jedním z důvodů, proč bychom měli začít raději s chůzí a ne s běháním, pokud jsme delší dobu nijak nesportovali, zejména máme-li navíc i nějaké ty kilogramy nadváhy. Také je nutné jen opatrně prodlužovat trasy, tréninkové přetížení se nemusí vyplatit. Opatrnosti je třeba i při chůzi s větší přidanou zátěží.

Předejití vzniku potíží je také dobrým důvodem, proč si dopřát kvalitní sportovní obuv, doplněnou případně i vložkami tlumícími nárazy. Z tohoto důvodu je také nutné sportovní obuv pravidelně obnovovat. Právě opotřebení tlumících prvků v botě může vést ke vzniku poranění. Bota má svou životnost nastavenou zhruba na 700 až 800 kilometrů chůze, v případě běhání je tato vzdálenost ještě nižší. Opotřebení funkčních komponent v podrážce a mezipodešvi boty nemusí být na botě nijak parné, zvnějšku může bota vypadat stále zachovale, ale komfort pro naši nohu už neposkytuje v potřebném rozsahu. Je-li nám takovou obuv líto vyhodit, nechme si ji na krátké procházky či práci na zahradě, na delší trasy už ji ale nelze doporučit.

Dalšími preventivními postupy jsou pravidelné masáže chodidel a strečink před začátkem tréninku i po jeho skončení. Strečink spočívá v přitažení prstů nohy směrem nahoru. Pokud jsme zánětem plantární fascie už někdy trpěli, doporučuje se provádět strečink pravidelně třikrát denně.

foto © Monkey Business Images Ltd | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.