Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Aleš Linhart

Trekingové hole – pro koho a jaké?

Východ a západ slunce

 • Datum: 13.6.2024
 • Rozbřesk: 4:07
 • Východ slunce: 4:52
 • Západ slunce: 21:13
 • Soumrak: 21:57

Jako treking se označují dlouhé pochody v náročném terénu, zejména v horách. Angličtina slovo trek převzala od jihoafrických – tedy původně holandských – kolonistů, kteří tak nazývali putování krajinou, ať pěšky nebo v krytém voze. Jedním ze základních součástí trekingového vybavení kromě dobré obuvi jsou hole. Dnes se však trekingové hole stále častěji užívají i pro kratší trasy v členitém terénu. Trekingové hole je v první řadě třeba nezaměňovat s holemi na Nordic Walking. Ty trekingové budete používat především pro horské výstupy a zejména sestupy, jako oporu i jako neocenitelného pomocníka pro vaše klouby.

Co od holí můžete a nemůžete očekávat

Trekingové hole přinášejí pro své uživatele řadu pozitiv:

 • Zajistí větší stabilitu a oporu
 • Neocenitelné jsou při sestupu, kdy velmi výrazně snižují zátěž zejména kolenních kloubů (podle experimentálních dat až o 25%). Hole jsou významným pomocníkem pro osoby s kloubními potížemi, a to především při sestupu, kdy je zatížení kolenních kloubů extrémní. Pokud hole vyzkoušíte, sami uvidíte, o kolik se zjednoduší váš sestup a jak bez většího úsilí budete schopni z kopce zrychlit.
 • Při výstupu umožňují přenesení části váhy na ramena a ruce, snižují tak zatížení a únavu nohou, zejména při nesení těžších batohů.
 • Umožňují snadněji překonat obtížné úseky, potoky a bažinaté úseky. V Alpách se jimi můžete bránit proti rozzuřenému skotu a jiné havěti.
 • Zlepšují schopnost udržení tempa a rytmu chůze.

Co od holí naopak nemůžete čekat je snížení celkového výdeje energie. Ten bude stejný nebo dokonce i o trochu vyšší (při chůzi po rovině podobně jako při Nordic Walkingu). Avšak rovnoměrnější rozložení zátěže na dolní a horní část trupu by mělo přinést významně menší celkovou únavu. Nicméně v obtížném terénu můžete uspořit energii - s holemi se budete pohybovat daleko jistěji a s menším svalovým vypětím nutným pro udržování rovnováhy.

Hole trekingové versus hole na Nordic Walking

 • Na rozdíl od holí na Nordic Walking jsou trekingové hole teleskopické, neboť jejich použití v hodně členitém terénu, vyžaduje úpravu jejich délky – hole se zkracují na chůzi do kopce a prodlužují na chůzi z kopce. Nordic Walking naopak většinou provozujeme v terénu lehčím, hole tak najdeme jak teleskopické, tak s pevnou délkou (obr. 1).
 • Trekingové hole mívají hrot s konkavitou ve špičce, často se zářezy po obvodu. Bývá vyrobený z tzv. karbidu (sloučeniny uhlíku s wolframem), který je velmi odolný a neklouže po kamenitém povrchu. Gumové botičky trekingových holí jsou symetrické, zatímco Nordic Walking vyžaduje zešikmenou asymetrickou botičku, která se orientuje po směru chůze (obr. 2).
 • Hole na treking se někdy dodávají s odpružením, které u holí na Nordic Walking nedává žádný smysl.
 • Košíček nebo talířek trekingových holí bývá větší, výměnný, abyste mohli hole používat i ve sněhu.
 • Konečně rozdíl je i v rukojeti holí, kde trekingová hůl má členitý anatomicky tvarovaný úchyt, zpravidla rozšířený nahoře i dole proti sklouznutí (obr. 3). Řemínek trekingové hole nepoutá ruku k holi tak těsně a nemá zpravidla stranovou orientaci. Naproti tomu Nordic Walking má úchyt ve tvaru shodném s běžeckými lyžařskými holemi a s rukavičkovým páskem speciálně střiženým pro levou a pravou ruku. Některé trekingové hole mají prodlouženou rukojeť zesílením na samotné hůlce pro možnost přehmátnout níže při výstupu (kliknutím obrázek zvětšíte).

Jak si hole vybírat

 1. Vybírejte jen teleskopické hole a přesvědčte se, že úprava délky hole jde provést snadno. Změna délky hole podle sestupu a výstupu je zásadní. Přesvědčte se také, že ani po řádném zatlačení na zafixovanou hůl nedochází k jejímu zkracování. Taková hůl, která po zatlačení kolabuje, jak anténa od rádia může být extrémně nebezpečná. Konečně si hůl pořádně prohlédněte ve složeném stavu a posuďte, zda vám připevněná k batohu nebude příliš překážet (trochu bude vždycky, ale odvděčí se vám za to). Zejména pokud vyrážíte na ferratové trasy, uvědomte si, že by hole neměly trčet na všechny strany, mohly by vás ohrozit.
 2. Posuďte tvar a materiál gripu (rukojeti) – měl by být anatomicky tvarovaný, rozšířený nahoře i dole proti sklouznutí. Vrchol gripu by měl být oblý. Někteří preferují měkké, pěnové gripy (obr. 3 A), jiní dávají přednost korkovým (obr. 3 B). Nejméně pohodlné jsou plastové, které se stávají v dešti a při pocení kluzkými (obr. 3 C). Tato jejich nevýhoda nemusí být zásadní, pokud budete hole používat třeba jen pro chůzi na sněžnicích. Na některých holích je krom hlavního gripu i prodloužení úchytu, které může být výhodou, ale podmínkou není.
 3. Samostatným a poněkud problematickým se jeví výběr hole s odpružením. Tento systém má teoreticky za cíl absorbovat část energie při dopadu hole. Je efektivní, ale jen pro chůzi z kopce. Do kopce bude působit proti vašemu úsilí. Systém by tedy měl být uzamykatelný. Mnozí shledávají tyto „antishock“systémy úplně kontraproduktivní, neboť krom vyšší ceny jsou hole i těžší. Mimo to se vám určité propružení hole může jevit i jako prvek ztráty úplné jistoty opory.
 4. Ujistěte se, že u holí můžete vyměnit talířky. Talířky budete potřebovat i pro chůzi v létě po jakémkoli měkčím terénu, tehdy vám ale budou stačit menší, zatímco pro chůzi ve sněhu budete potřebovat větší (někdy jsou ve tvaru sněhové vločky). Talířky na holích obecně dost trpí a je dobré mít jistotu, že budete mít možnost je vyměnit anebo ještě lépe si rovnou koupit nějaké do rezervy.
 5. Vyberte si správný hrot. Hole mohou být dodávány s jedním špičatým hrotem nebo s hrotem s konkávní špičkou případně s vyfrézovanými zářezy. Posledně jmenované špičky jsou univerzálnější a fungují na většině podkladů. Špičaté hroty jsou výhodné na zledovatělém povrchu. Hrot by měl být vyroben z tvrzeného materiálu, nejčastěji z „karbidu“. Krom toho by hole měly být dodávány s gumovými botkami, kterými se dá kovový hrot překrýt. Tyto botičky jsou nezbytné pro pohodlnou chůzi po asfaltu. Jejich nevýhodou je jednak poměrně rychlé opotřebení a pak jejich nepříjemná vlastnost se opakovaně ztrácet. Proto je dobré mít možnost je nahradit.
 6. Pro opravdu seriózní použití holí asi nebudete potřebovat další zbytečnosti, kterými vás výrobci budou chtít uhranout. Mezi ně patří například kompasy, krokoměry, odmontovatelné gripy, které umožňují změnit hůl v monopod stativ pro fotoaparát. Hole není zas tak těžké poškodit a ztratit, proto není ani nejšťastnější si pořídit hole, které slouží zároveň jako stanové tyče a prodávají se v setu se stanem zároveň. 

Až s sebou poprvé ponesete do hor trekingové hole, možná se na vás vaši kamarádi a přátelé budou při první vycházce dívat skrz prsty. Když ale následně zjistíte, že vám z kopce nikdo nestačí a že na rozdíl od ostatních druhý den můžete chodit bez svalových bolestí, pochopíte, že jste nevyhodili peníze zbytečně.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.