Alexandra Vokurková
Co je to "keška"
Východ a západ slunce
- Datum: 21.11.2024
- Rozbřesk: 6:49
- Východ slunce: 7:26
- Západ slunce: 16:10
- Soumrak: 16:46
Geocaching je novodobá outdoorová aktivita, která má velmi specifický charakter. Jde o spojení turistiky s dobrodružnou hrou za pomoci moderní techniky, konkrétně GPS navigací a internetu. Podstatou hry je hledání „kešek“, neboli schránek, které někdo jiný ukryl na zajímavém místě a jejich přesné geografické souřadnice poté zveřejnil na příslušných internetových stránkách. Schránky lze hledat po celém světě.
Motivací pro hledající geocachery, které čeština už stihla hravě přejmenovat na „kačery“, je nalezení schránky, „úlovek“. „Poklad“ ve schránce má přitom ryze symbolickou hodnotu: schránka zůstává po nalezení opětovně uschována na původním místě, odměnou za nalezení je možnost zapsat se do sešitu ve schránce, případně připojit své zážitky. Některé schránky mohou obsahovat také drobné suvenýry, u kterých platí pravidlo, že se neberou, ale vyměňují – za každý odebraný předmět musí být jiný jiný přidán. Ve schránkách jsou k výměně často drobné hračky, protože nález cashky bývá největší odměnou i motivací především pro děti.
Předpokládá se, že majitel schránky, neboli člověk, který schránku ukryl a vytvořil její popis na internetu, zakládá skrýše v zajímavých místech, tam, kam má smysl se vydat i v případě, že by skrýš nebyla objevena. Jako bonus může být v popisu skrýše nějaká zajímavá informace o dané lokalitě, tajemství, příběh – cokoli, co se příchozí díky hledání schránky dozvědí.
Z geocachingu se stal pro mnoho lidí životní styl, řada rodin přijala tuto hru jako návod na společné výlety, které díky „hledání pokladu“ baví i děti různého věku. Hon za skrýšemi v sobě skrývá významný sportovní i poznávací přínos: cachky nejen že mají být na atraktivním místě, ale k řadě z nich je potřeba složitě dojít či vyšplhat skrz různorodý a různě obtížný terén.
Geokačeři vytvářejí rovněž jistou formu komunity, která se vymezuje svébytnou terminologií a stanovuje a dodržuje vlastní pravidla. Výrazný je prvek ekologický – při ukládání i hledání schránek je povinností dodržovat pravidla ochrany přírody, navíc se příznivci geocachingu scházejí i na rozsáhlých akcích na pomoc přírodě – například při odstraňování odpadků.
Historie geocachingu je opravdu krátká. Na počátku této aktivity bylo rozhodnutí amerického prezidenta Clintona z roku 2000 o odstranění záměrné umělé chyby z navigačních systémů pro civilní použití. Tím se jejich přesnost zvýšila na jednotky metrů. Hned druhý den uložil američan Dave Ulmer první schránku a zveřejnil její souřadnice na internetu. Schránek začalo obratem přibývat a zanedlouho se hra rozšířila do dalších zemí. Dnes je na světě registrováno více než milion schránek, v České republice jich existuje zhruba kolem třiceti tisíc.
foto: © Urszula Sawicka | Dreamstime.com