Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Hole pro nordic walking

Hole pro severskou chůzi – nordic walking – slouží při chůzi k zapojení svalů rukou a celé horní poloviny těla, což vede ke zvýšení rychlosti chůze a především energetického výdeje. Hole přispívají také ke snížení zátěže dolních končetin i ke zvýšení stability chodce, ale toto nejsou prvořadé požadavky na jejich funkci.

O tom, jak se liší hole na nordic walking od holí trekingových, je podrobněji pojednáno v článku o trekingových holích (odkaz!), stručně lze ale říci, že se liší především částí pro úchop hole. Trekingová hůl má svou rukojeť tvarovanou na prsty ruky. Tím, i poutkem na ruku je podobná sjezdové lyžařské hůlce. Poutko je tvořeno prostým řemínkem, který je volně navlečen na ruku. Hole pro nordic walking svou protáhlou a rovnou rukojetí připomínají spíše lyžařské hole běžecké. Poutko na hůlce pro nordic walking má systém upínání na ruku, na níž musí pevně držet i v okamžiku, kdy otevřeme dlaň a hůl pouštíme, hůl je pomocí poutka k ruce připoutána podstatně těsněji. Poutko pak svým tvarem a zapínáním spíše připomíná jakousi zjednodušenou sportovní rukavici. Další odlišností jsou gumové nástavce na špičku hole (tzv. patička, botička či násadka), které jsou zkoseného tvaru na rozdíl od kulatých „špuntíků“ u trekingových holí. Gumové nástavce jsou používány při chůzi po asfaltu a jiných tvrdých terénech, zatímco při chůzi v měkkém přírodním terénu se užívá ostrého hrotu, který je skryt pod pod nástavcem. 

Hole na nordic walking jsou vyráběny z několika možných materiálů: hliníku, sklolaminátu a karbonu. Hole z karbonu jsou nejlehčí, nejodolnější a zároveň víc pruží, takže redukují převod otřesů do těla. Hole mohou obsahovat různé procento karbonu, zbytek ve směsi tvoří většinou sklolamináty. Lidé s vyšší hmotností by měli volit hole s vyšším zastoupením karbonu ve směsi.

Nevýhodou hliníkových a sklolaminátových holí je vyšší váha holí i menší odpružení, výhodou může být nižší cena. Tyto hole mohou posloužit při vycházkovém tempu spíše jako podpora stability chodce, při větší zátěži a sportovním tempu jsou doporučovány hole obsahující karbon.

Dalším důležitým kritériem při výběru holí je materiál použitý na rukojeti hole. Tím může být plast, neopren, guma nebo korek. Kvalitnější hole mívají obvykle rukojeť potaženou korkem nebo neoprenem.

Proměnlivou výšku holí je možné nastavit pouze u holí hliníkových, jinak většinou nejsou výškově nastavitelné a pro většinu uživatelů skládací hole ani není možné doporučit. Výhodné mohou být v případě častého přepravování, případně při střídání jednoho páru holí pro více uživatelů. Obecně jsou nastavitelné hole méně spolehlivé, hlučnější a uživatelsky problematičtější – manipulace při nastavování bývá složitá, spoje špatně drží a během chůze mohou povolit.  

Výška holí pro nordic walking se odvozuje z výšky postavy. Orientačně lze výšku hole určit tak, že při správném úchopu hole bude naše předloktí svírat pravý úhel s tělem. Výšku holí lze také vypočítat vynásobením naší tělesné výšky koeficientem 0,66 u začátečníků, 0,68 u pokročilých chodců a 0,70 u těch, kteří se chystají s holemi běhat. Přesné inividuální stanovení správné délky holí ale může být i odlišné podle konkrétních zdravotních požadavků a dalších specifických potřeb. Proto je ideální konzultovat výběr holí s odborníky například z řad kvalifikovaných instruktorů nordic walking.

Foto © Val Thoermer | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.