Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




redakce

Plochá noha kazí radost z chůze

© Jan Romero / unsplash.com

Plochá noha, známá také jako pes planus, může významně ovlivnit radost z chůze a každodenní pohyb. Tento stav, kdy dochází ke snížení či úplnému vyrovnání klenby chodidla, způsobuje, že noha ztrácí schopnost přirozené absorpce nárazů. Výsledkem jsou často bolesti nejen v chodidlech, ale také v kolenou, kyčlích a dolní části zad. 

Jak plochá noha ovlivňuje chůzi

Při chůzi s plochou nohou dochází k narušení stability a přirozené mechaniky nohy. Klenba chodidla se nemůže efektivně zvedat a klesat, což zvyšuje tlak na svaly a klouby, zejména při delší chůzi nebo sportu. To může vést k únavě, nepohodlí a dokonce i k dlouhodobému přetížení kloubů a páteře, což snižuje chuť k pohybu.

Jaké jsou možnosti nápravy ploché nohy?

Dobrou zprávou je, že s plochou nohou je možné efektivně pracovat. K dispozici je několik cvičení a ortopedických pomůcek, které mohou posílit svaly chodidla, podporovat obnovu klenby a zlepšit celkové pohodlí při chůzi.

Cvičení pro posílení svalů chodidla

  1. Zvedání prstů – Sedněte si na židli, zvedněte prsty směrem nahoru, zatímco pata zůstává na zemi. Cvik posiluje svaly podélné klenby.
  2. Chůze naboso po nerovném povrchu – Procházky po písku, trávě nebo oblázcích stimulují svaly chodidla a podporují přirozený rozvoj klenby.
  3. Ručník – Položte nohu na ručník a pomocí prstů se pokuste ručník přitáhnout. Cvik posiluje drobné svaly chodidla a zvyšuje jejich flexibilitu.
  4. Výpony na špičky – Postavte se na špičky a pomalu se vracejte na paty. Tento cvik posiluje lýtkové svaly a stabilizuje chodidlo.
  5. Přenášení váhy – Lehce se rozkročte, chodidla jsou rovnoběžná a váhu těla přenášejte na vnější hrany chodidel (tím si vypěstujete návyk přenášet váhu na vnější kotníky).
  6. Přemísťování předmětů nohou – Ve stoje nebo vsedě na židli přemísťujte drobné předměty (tužku, látku apod.).
  7. Psaní nohou – Zejména děti může bavit vsedě uchopit tužku mezi palec a druhý prst nohy a zkoušet kreslit nebo psát na papír. Je ovšem třeba to dělat střídavě jednou i druhou nohou, ne jen dominantní stranou.

Podpora klenby pomocí vložek a ortopedických pomůcek

Kromě cvičení mohou pomoci ortopedické vložky, které klenbu podpírají a stabilizují chodidlo. Správně zvolené vložky sníží tlak na klouby a přispějí k pohodlnější chůzi. Doporučuje se konzultace s ortopedem, který doporučí vložky přizpůsobené individuálním potřebám.

Význam snížení váhy

Nadváha či obezita mohou ploché nohy zhoršit. Zvýšená hmotnost totiž zvyšuje tlak na nohy, čímž se klenba ještě více snižuje a svaly chodidla i klouby jsou přetížené. Snížení hmotnosti může výrazně zmírnit bolestivost a nepohodlí a zvýšit celkovou pohyblivost. Dosažení a udržení zdravé váhy tedy není jen estetickou záležitostí, ale také důležitým krokem ke zdraví chodidel a pohodlnější chůzi.

Prevence a správná volba obuvi

Kromě výběru správné obuvi s podporou klenby je důležité dbát na její pohodlnost a stabilitu. Ideální obuv má pevný opatek a odpruženou podrážku, která tlumí nárazy. Vyhněte se dlouhému stání a nošení nevhodné obuvi, například s plochou nebo příliš měkkou podrážkou.

Plochá noha nemusí znamenat omezení v chůzi. Díky pravidelnému cvičení, ortopedickým pomůckám a snížení váhy lze nejen zlepšit stabilitu a pohodlí při chůzi, ale i předejít dalším komplikacím.

 

Photo © Jan Romero / Unsplash.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.