Alexandra Vokurková
Pes a jeho pán v pohybu
V článku Proč si ne/pořizovat psa jsme psali o tom, že samotné pořízení psího člena rodiny nemusí být ani zdaleka zárukou toho, že nás pes donutí k chození. Na druhou stranu ale většina zodpovědných majitelů psa, zejména psů většího plemene, k nějakému tomu pohybu psem postrčena bude. Už jenom proto, aby pes nezlobil z přemíry energie, je psa dobré unavit nějakým smysluplným způsobem. Připomeňme, že psi s člověkem po stovky let soužití pracovali a společnou činnost se svým lidským partnerem většinou přijímají s nadšením. Většina pracovních činností se psem přitom v sobě obsahuje i chození. Pojďme si projít jednotlivé možnosti, které zahrnuje pojem práce se psem.
Se psem budete velmi pravděpodobně navštěvovat cvičák, protože bez toho bude obtížné zvládnutí poslušnosti. A na cvičáku se svým psem budete muset také skoro po vojensku pochodovat.
Dalším stupněm výcviku je příprava ke zkouškám, jejichž součástí je mimo jiné rovněž stopování. Při nácviku stop se opět trochu nachodíte, i když zpočátku mají úseky sledované psem jen symbolickou délku. Ale budete-li se psem cvičit vlastní stopy, musíte jít stejnou trasu hned dvakrát – poprvé stopu bez psa „našlápnout“ a podruhé ji se psem na dlouhém vodítku projít při vyhledání. Kromě toho můžete jít stopu našlápnout i dalším psům, takže v součtu už i vaše krokoměry zaplesají.
S některými psy je možné věnovat se záchranářskému výcviku. Vedle stopování se při něm cvičí vyhledávání osob v různých typech terénů – v lese, v sutinách, ve sněhu. I v případě tohoto výcviku se psovod nemálo nachodí, ale přesuny nebývají souvislé.
K vylepšení kondice psa i psovoda a k posílení vzájemné souhry a spolupráce může posloužit celá řada tak zvaných psích sportů.
O dálkových pochodech se psem, dog-trekkingu, píšeme v samostatném článku.
U níže uvedených sportů potom psovod nechodí, ale běhá či jezdí na kole nebo na lyžích.
Velké oblibě se v dnešní době těší agility – překážkový závod se psem, při kterém pes musí skákat, běhat po kladině i slalom mezi tyčkami, probíhat tunelem ve tvaru roury, a podobně. Psovod překážky nepřekonává, leč podél nich běhá spolu se svým psem. I z tohoto důvodu je mezi příznivci sportu agility mnoho mladých lidí.
Skupina sportů, při kterých pes pomáhá psovodovi v pohybu tím, že jej táhne, zahrnuje canis-cross (přespolní běh), skijöring (běh na lyžích) a bikejöring (jízda na kole). Všechny tyto sporty vyžadují perfektní ovladatelnost psa, speciální výstroj a dobrou fyzickou zdatnost obou členů týmu.