Denní počet kroků a úmrtnost u seniorů
Výzkum zaměřený na počet kroků a jejich intenzitu ve vztahu k úmrtnosti u seniorů přináší nový pohled na doporučené denní cíle. Zatímco v širší veřejnosti stále ještě panuje přesvědčení, že 10 000 kroků denně je nutných pro prokazatelný efekt na naše zdraví, studie publikovaná v JAMA Internal Medicine potvrzuje, že i nižší počet kroků může mít významné přínosy. Výzkum vedený Dr. I-Min Lee a týmem z Brigham and Women’s Hospital (Boston, Massachusetts, součást Harvard Medical School), se zabývala otázkou, zda je počet denních kroků spojen s nižší úmrtností a jakou roli hraje intenzita kroků. Na webu 6000kroku.cz již mnoho let upozorňujeme, že nejdůležitější pro naše zdraví je stanovit si denní minimum, které je dosažitelné, neboť hlavní zdravotní efekt není v občasném "heroickíém" výkonu, ale v každodenním pohybu. Studie, kterou zde uvádíme, navíc potvrzuje fakt (dříve nepříliš známý), že největší zdravotní přínos je právě v mírném, ale pravidelném zvýšení naší každodenní krokové aktivity.
Počet kroků a snížení rizika úmrtnosti
Studie analyzovala data zhruba 16 700 žen ve věku přibližně 72 let, které měly na dobu sedmi dní přidělené krokoměry. Následná analýza během 4,3 roku odhalila, že ženy, které denně vykonaly přibližně 4400 kroků, měly nižší riziko úmrtí oproti těm, které ušly kolem 2700 kroků denně. Zásadním zjištěním bylo, že riziko úmrtí klesalo s rostoucím počtem kroků až do hodnoty okolo 7500 kroků denně, po jejímž dosažení se již míra poklesu výrazně nezvyšovala. Tyto výsledky naznačují, že pro snížení rizika úmrtí není nutné dosáhnout cíle 10 000 kroků denně, ale že i nižší počet kroků může být prospěšný.
Úloha intenzity kroků
Kromě celkového počtu kroků se studie zaměřila i na intenzitu kroků, tedy rychlost a kadenci. Intenzita byla měřena podle maximálního počtu kroků za jednu minutu, za 30 minut a za pět minut, přičemž byla také sledována doba, kterou účastnice strávily chůzí rychlostí vyšší než 40 kroků za minutu. Výsledky naznačily, že vyšší intenzita kroků, po zohlednění celkového počtu kroků, nebyla jasně spojena s nižší úmrtností. Výsledky tak ukázaly, že klíčovým faktorem pro snížení rizika úmrtnosti je spíše celkový počet kroků než jejich intenzita.
Významné závěry a praktické důsledky
Studie přináší několik důležitých závěrů pro veřejné zdraví. I-Min Lee a její tým zjistili, že již od 4400 kroků denně dochází k významnému snížení rizika úmrtnosti. Doporučení pro veřejnost tak mohou být flexibilnější a zahrnovat i nižší cíle, což může být povzbuzující pro starší nebo méně aktivní jedince, pro něž je cíl 10 000 kroků denně nedosažitelný. Studie rovněž ukazuje, že jednoduchý cíl počtu kroků může být snadno pochopitelným a přístupným měřítkem fyzické aktivity pro širokou veřejnost, což z něj činí praktický nástroj k podpoře zdraví.
Shrnutí
Studie vedená Dr. I-Min Lee (JAMA Intern Med. 2019;179(8):1105-1112) dokládá, že již přibližně 4400 kroků denně může významně snížit riziko úmrtí u starších žen. Závěrem lze tedy říci, že pro udržení zdraví nemusí být nutné dosahovat 10 000 kroků denně, ale že i méně aktivní režim může přinášet zdravotní výhody, pokud je pravidelný a dosahuje alespoň přibližně 7500 kroků denně.
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2734709
Photo © Paul Levesley / Unsplash.com