Co je obezita
Obezita je závažné civilizační onemocnění, které se výrazně podílí na zhoršování zdravotního stavu populace. Podle odhadů odborníků žije v současné době na světě více než 1 miliarda lidí s nadváhou, z toho je přibližně 300 milionů obézních. Podobné alarmující věty můžete číst a slyšet téměř denně. Ale upřímně: málokoho z nás zajímá zdravotní stav populace. Zato více než polovinu z nás dospělých trápí nadváha zcela osobně. Sami sobě se nelíbíme, tušíme, že se nelíbíme svému okolí, potíme se, snadno se unavíme, je nám malé oblečení ... A k tomu čteme, že v mnoha zemích u přijímacího řízení dávají personalisté přednost lidem bez nadváhy (neplatí to proboha náhodou už i v České republice?).
Málokdo z nás se nepokoušel nadváhy zbavit. Ale asi se všichni shodneme, že to jde obtížně. Chtěli bychom vás přesvědčit, že to jde a že jednou z mála účinných cest je pravidelná chůze. Než se však znovu pustíte do boje s nadváhou, buďte k sobě upřímní a seznámte se s definicí a klasifikací nadváhy.
Jak zjistíme do jaké „váhové kategorie“ patříme?
Jednoduše pomocí tzv. indexu tělesné hmotnosti, body mass indexu (BMI).
BMI = hmotnost (kg) / vyška (m)2
BMI (kg/m2) Kategorie 18,4 a méně podváha 18,5–24,9 normální hmotnost 25,0–27,0 mírná nadváha 27,1–29,9 těžší nadváha 30,0–34,9 obezita 1. stupně 35,0–39,9 obezita 2. stupně 40,0–49,9 obezita 3. stupně, monstrózní obezita 50,0 a více superobezita
Zde je příklad: pokud například vážíte 90 kg a měříte 1,8 m, pak si nejprve vypočítejte na kalkulačce 1,8 x 1,8 = 3,24 a tímto číslem pak vydělíte 90: 90/3,24 = 27,8. S tímto výsledkem tedy již patříte do kategorie těžší nadváhy a blížíte se k hranici obezity. Pokud ale shodíte 3 kg, váš BMI je 87/3,24 = 26,9 ... a vše hned vypadá lépe: již jste v pásmu mírné nadváhy.
Už jste si spočitali, do jaké kategorie patříte? Pokud vás výsledek příliš nepotěšil a pohybujete se někde mezi mírnou nadváhou a superobezitou, chce to nad takovým výsledkem dlouho nepřemýšlet, ale začít s tímto „naším“ problémem konečně něco dělat.
Význam má i obvod pasu
Nadváha a obezita jsou obecně definovány jako zmnožení tukové tkáně nad určitou normu. Množství tukové tkáně v těle se ale měří obtížně, proto se v praxi musíme spokojit s prostým vážením a porováním celkové tělesné hmotnosti a výšky (viz dále body mass index - BMI). Pokud v rámci snahy o zhubnutí také třeba posilujete, měřte si také pravidelně obvod pasu. Pokud váš body mass index zůstává stejný, ale klesá obvod pasu, pak můžete být spokojení: i když vaše hmotnost neklesá, klesá podíl tuku a zvyšuje se podíl svalové hmoty. Měření obvodu pasu ovšem má mnohem závažnější důvod, moderní medicína považuje tuto hodnotu za velmi významný ukazatel zdravotního rizika. O obvodu pasu se dočtete v samostatném článku.