Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Čísla na krokoměru

„Jsem žena v domácnosti s malými dětmi. Když nosím celý den krokoměr, naměřím si v průměru 7 až 8 tisíc kroků za den. Jsou v tom ale skoro samé krátké úseky po městě – nákupy, cesta ke škole, ke školce a zase zpátky domů, chození po domácnosti… Žádná souvislá chůze rychlejším tempem. Někdy se jdu sice ještě projít večer se psem, ale obvykle mě po celém dnu tak hrozně bolí nohy, že už se mi vůbec nechce a večerní venčení psa nechávám na manželovi.“

Že to máte nějak podobně, i když třeba nechodíte po domácnosti, ale lítáte z jedné kanceláře do druhé, nebo jako lékaři či zdravotní sestry po chodbách nemocnice? Pak si možná také kladete následující otázku: Je moje celodenní chození k něčemu dobré, nebo je mi ze zdravotního hlediska na nic?

Odpověď vás může přinejmenším zčásti těšit. Hodnota číselného údaje 6000 kroků za den je skutečně spojena s pozitivním dopadem na délku života u mužů, jak vyplývá ze studie, která sbírala data od dvou desítek tisíc absolventů Harvardské univerzity. Nade vši pochybnost lze tedy prohlásit, že aktivní životní styl, popsaný například i v úvodu tohoto článku, je sám o sobě výhodný a chvalitebný. Na druhou stranu ale od něj nelze očekávat efekt například v podobě snížení tělesné hmotnosti.

Jaký by tedy měl být náš „chodecký cíl“ při pohledu na displej krokoměru?

Dosažení čísla deset tisíc? Spíše než to doporučují odborníci každému nejprve zjistit vlastní „bazální krokovou aktivitu“, neboli údaj o tom, kolik v průměru nachodíme během běžného dne, aniž bychom se šli cíleně projít. K této hodnotě bychom pak měli v ideálním případě přidat zhruba 2 až 3 tisíce kroků denně, což obnáší zhruba půlhodinu souvislé chůze. Člověk poměrně aktivní (jako paní z našeho článku) potom snadno dosáhne na onu doporučovanou desetitisícovou hodnotu. Jiní lidé, kteří vedou převážně sedavý styl života a za normálních okolností nachodí za den kolem 3000 kroků, by se k číslu 10 000 dostávali jenom velmi obtížně. Přitom i pro ně je nanejvýš žádoucí zvýšit svou denní normu. Výsledky dalších studií, které prováděli v Centru pro lidskou nutrici Coloradské university, nám slibují při zvýšení denního počtu o 2000 kroků jako výsledek to, že nebudeme přibírat na váze. Zvýšení o větší počet kroků pak zajistí i postupný úbytek naší hmotnosti.

 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.