Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Tereza Hýsková

Chodíme s cukrovkou - základní rady

 

Pohyb je v režimu diabetika důležitý a měl by být nedílnou součástí jeho každodenního života. Nenáročná cvičení jsou pro pacienty trpící cukrovkou velmi prospěšná – pomáhají držet pod kontrolou hladinu cukru v krvi, tělesnou hmotnost a jsou užitečná také v boji proti únavě. Chůze je naprosto ideální způsob, jak se stát aktivnějším, zvlášť pokud pacient začíná kondici budovat od nuly. Lze ji brát s nadhledem a bez problémů zařadit do každodenního života, netlačit na pilu, začít pomalu a časem se dopracovat k lepší výkonnosti.

Blahodárný vliv chůze

Jako diabetik 1. typu se můžete věnovat téměř jakékoli pohybové aktivitě, měli byste si ovšem dát pozor na hypoglykemii a raději se vyhnout extrémním adrenalinovým zážitkům. Pokud se řadíte mezi diabetiky 2. typu (a navíc ještě trpíte nadváhou), pravidelná chůze o střední intenzitě je pro vás optimální. Různé vědecké studia a výzkumy potvrdily, že pravidelný pohyb má pozitivní vliv na glykemii (koncentraci cukru v krvi) a postupně může vést ke snižování potřebné denní dávky inzulinu. Výsledkem pravidelných cvičení by totiž mělo být zvětšení svalové hmoty, a tedy zásob svalového glykogenu, ze kterého se může v případě potřeby uvolnit glukóza, čímž dochází k menším výkyvům glykemie v průběhu dne a po cvičení.

Než začnete

Pokud jste diabetickým pacientem, měli byste učinit určitá opatření, než se zlepšováním fyzičky chůzí začnete. Obligátně – poradit se se svým lékařem. Pokud doktor vaše rozhodnutí schválí, je třeba opatrně, nejlépe s jeho pomocí, naplánovat příjem cukru a inzulínové injekce mimo čas vycházky. Před chodeckou aktivitou se nedoporučuje aplikovat dávku inzulinu do nohy, protože svalová námaha může způsobit, že tělo bude inzulin vstřebávat příliš rychle.

Základní zásady

Zkontrolujte, zda máte správnou hladinu cukru 15 minut před procházkou a hodinu po ní. Pokud se hodnoty zásadně liší, poraďte se s lékařem dříve, než absolvujete další procházku. Pokud máte při první kontrole hladinu příliš vysokou (nebo nízkou!), nikam nechoďte. Počkejte, dokud se nesrovná do normálu. Rozhodně s sebou noste glukózu. A pokud jste náchylní k náhlým hypoglykemickým epizodám, neexistuje lepší rada, než chodit s doprovodem, který ví, co v takovém případě dělat. Opožděně se hypoglykemický šok může objevit až 36 hodin po aktivitě, takže pokud chodíte svižně, budeme možná muset upravit svůj jídelníček a uzpůsobit ho vykonané námaze, abyste šoku zabránili. Nezapomeňte na pitný režim!

Diabetická obuv

Jako diabetik byste měli věnovat velkou pozornost výběru vhodné obuvi. Cukrovkáři jsou totiž náchylnější na onemocnění dolních končetin, nazývaných jako diabetická noha. Správné boty by měly mírnit nárazy, měly by mít pevnou patu, silnější podrážku a dobře podepřít nožní klenbu. Zároveň by mělo být dostatečně měkké jejich vnitřní polstrování, měly by mít minimum švů a jiných nerovností uvnitř a nabízet dostatečný prostor v prstové části. Vaše nohy jsou totiž velmi citlivé na otlaky a jakákoli drobná poranění. Je proto také lepší vyhýbat se otevřené obuvi, případně si ohlídat její kvalitu. Mezi zdravotní obuví dnes už můžete vybírat ze širokého sortimentu speciální diabetické obuvi. Raději nespoléhejte na nabídku na internetu a boty jděte vyzkoušet do kamenného obchodu.

Připravit ke startu…

Pokud začínáte s pohybem úplně od začátku, držte se rad, která platí pro každého, kdo nikdy necvičil a chce nebo potřebuje začít: nepřepínejte se, dejte přednost schodům před výtahem nebo eskalátorem, vstaňte z křesla během televizní reklamní pauzy a projděte se po bytě, parkujte dál od vytyčeného cíle, začněte častěji venčit psa atd. Kdo chce, příležitost k chůzi si najde. Pokračovat můžete strukturovanějším chodeckým programem – začněte na 15 minutách denně a dobu vycházky postupně prodlužujte. Nezávoďte, vašim cílem by měla být vytrvalost, ne rychlost. Univerzální rada zní chodit alespoň 5 dní v týdnu, ale intenzitu i dobu, na kterou můžete procházky postupně prodloužit, byste rozhodně měli konzultovat s lékařem.

Za velmi důležité v neposlední řadě považujte to, že chůze má prokazatelně pozitivní vliv na vaši psychickou pohodu!

Foto: © Olivia Oliver Design | Unsplash.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.