Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Ponožky

Výbírat pečlivě vhodné ponožky pro chození se může zdát jako přemrštěné puntíčkářství, ale není tomu tak – špatnou ponožkou můžeme pokazit mnohé a ani sebelepší boty nás potom neochrání od puchýřů, otlaků či podchlazení končetin.

Jak tedy ponožky vybrat? Kvalitní ponožka by neměla nikde tlačit, měla by mít dobré tepelné vlastnosti a dobře odvádět pot mimo kůži. V dnešní době se kvalitní ponožky vyrábějí z kombinace materiálů, které mají za úkol toto zajistit. Švy na takových ponožkách jsou ploché, aby nikde netlačily, jednotlivé části ponožky jsou různě silné, aby docházelo k tlumení nárazů a snížilo se riziko otlačení exponovaných částí nohy, a elastické části ponožky brání jejímu posunování, přetáčení a shrnování. Ve struktuře ponožky jsou speciální drážky, které odvádějí pot vně ponožky. Ponožky pro levou a pravou nohu mohou být tvarově odlišné. Vedle nových vláken (lykra, coolmax, stříbrné vlákno…) je v ponožkách užíváno tradičně také vlny, která svými tepelně izolačními vlastnostmi konkuruje i nejmodernějším materiálům.

Ponožky jsou vyráběny s konkrétním určením pro různé typy sportů, existují ponožky pro nordic walking, trekking či běh – z nich určitě můžeme vybrat vhodné pro ten který typ chození, který právě provozujeme. Ponožky typu walking jsou zpravidla nižšího střihu, jsou určeny pro teplejší období roku a rozhodně nejsou vhodné do kotníkových bot – platí pravidlo, že ponožka musí přesahovat přes horní okraj boty, v opačném případě hrozí otlaky od horního švu ponožek.

Vzhledem k tomu, že ponožky na rozdíl od jiného oblečení nemáme předem možnost vyzkoušet, nezbývá než se ptát prodavačů, známých a posléze dát především na vlastní zkušenost. Zejména na dlouhé trasy bychom měli vyrážet s ponožkami, jejichž kvalitu máme už dobře prověřenou.

Kvalitní sportovní ponožky jsou pochopitelně dražší, než je tomu u běžné ponožky pro každodenní nošení, jejich cena se pohybuje v řádu několika set korun. V závislosti na tom, na jaké trasy a do jakých terénů vyrážíme, bychom ale v tomto případě rozhodně neměli šetřit. Otlaky mohou být problémem, který dokáže chození znepříjemnit a znechutit, u lidí s diabetem pak jde dokonce o nebezpečnou komplikaci. V horských terénech a za chladného počasí může i špatná ponožka představovat zdravotní riziko. Při nákupu ponožek nechť vás utěšit fakt, že kvalitní sportovní ponožky mají i při vysokém zatížení oproti běžným ponožkám podstatně vyšší životnost, takže i z tohoto pohledu jde o investici, která se zaručeně vyplatí.

Foto © Bernhard Richter | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.