Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Co je to "keška"

Východ a západ slunce

  • Datum: 19.3.2024
  • Rozbřesk: 5:32
  • Východ slunce: 6:04
  • Západ slunce: 18:14
  • Soumrak: 18:46

Geocaching je novodobá outdoorová aktivita, která má velmi specifický charakter. Jde o spojení turistiky s dobrodružnou hrou za pomoci moderní techniky, konkrétně GPS navigací a internetu. Podstatou hry je hledání „kešek“, neboli schránek, které někdo jiný ukryl na zajímavém místě a jejich přesné geografické souřadnice poté zveřejnil na příslušných internetových stránkách. Schránky lze hledat po celém světě.

Motivací pro hledající geocachery, které čeština už stihla hravě přejmenovat na „kačery“, je nalezení schránky, „úlovek“. „Poklad“ ve schránce má přitom ryze symbolickou hodnotu: schránka zůstává po nalezení opětovně uschována na původním místě, odměnou za nalezení je možnost zapsat se do sešitu ve schránce, případně připojit své zážitky. Některé schránky mohou obsahovat také drobné suvenýry, u kterých platí pravidlo, že se neberou, ale vyměňují – za každý odebraný předmět musí být jiný jiný přidán. Ve schránkách jsou k výměně často drobné hračky, protože nález cashky bývá největší odměnou i motivací především pro děti.

Předpokládá se, že majitel schránky, neboli člověk, který schránku ukryl a vytvořil její popis na internetu, zakládá skrýše v zajímavých místech, tam, kam má smysl se vydat i v případě, že by skrýš nebyla objevena. Jako bonus může být v popisu skrýše nějaká zajímavá informace o dané lokalitě, tajemství, příběh – cokoli, co se příchozí díky hledání schránky dozvědí.

Z geocachingu se stal pro mnoho lidí životní styl, řada rodin přijala tuto hru jako návod na společné výlety, které díky „hledání pokladu“ baví i děti různého věku. Hon za skrýšemi v sobě skrývá významný sportovní i poznávací přínos: cachky nejen že mají být na atraktivním místě, ale k řadě z nich je potřeba složitě dojít či vyšplhat skrz různorodý a různě obtížný terén.

Geokačeři vytvářejí rovněž jistou formu komunity, která se vymezuje svébytnou terminologií a stanovuje a dodržuje vlastní pravidla. Výrazný je prvek ekologický – při ukládání i hledání schránek je povinností dodržovat pravidla ochrany přírody, navíc se příznivci geocachingu scházejí i na rozsáhlých akcích na pomoc přírodě – například při odstraňování odpadků.

Historie geocachingu je opravdu krátká. Na počátku této aktivity bylo rozhodnutí amerického prezidenta Clintona z roku 2000 o odstranění záměrné umělé chyby z navigačních systémů pro civilní použití. Tím se jejich přesnost zvýšila na jednotky metrů. Hned druhý den uložil američan Dave Ulmer první schránku a zveřejnil její souřadnice na internetu. Schránek začalo obratem přibývat a zanedlouho se hra rozšířila do dalších zemí. Dnes je na světě registrováno více než milion schránek, v České republice jich existuje zhruba kolem třiceti tisíc. 

foto: © Urszula Sawicka | Dreamstime.com


Hrdým batůžkářem

Bez příručního zavazadla byste se na cestu neměli vydávat nikdy. I v takových případech, kdy vyrážíte na svých denních 6000 kroků pouze do okolí svého bydliště nebo si je „odkroutíte“ cestou z práce. Většinou totiž míváte při ruce minimálně peněženku, doklady, mobilní telefon ... 

Strážce nového mostu

Šumava pro začátečníky

Do obce Borová Lada, ležící na samém okraji Národního parku Šumava a nedaleko proslulé Kvildy, jezdím více méně pravidelně poslední dva roky. Jako rodilou Hanačku mě fascinují zdejší vrchy i vršky, hluboké hvozdy, divoké bystřiny, slatě i téměř nedotčené příhraniční oblasti se svými zaniklými obcemi…

Výbušná turistika v Brdech

Je až s podivem, že Brdská vrchovina, víc jak sto kilometrů se táhnoucí pruh zeleně, zůstala přírodním unikátem, uvážíme-li, že pahorkatinu z jedné strany ohraničuje hlavní tah z Prahy na Plzeň a z druhé příbramská průmyslová zóna. Navíc se severovýchodní část vrchoviny zvaná Hřebeny táhne až na periferii hlavního města.

Šumava 5. prosince 2014

Jak jsme se ztratili v čase

Prosinec 2014, Česko se zrovna otřepalo z ledovkové kalamity, stromy jsou polámané, kam se podíváš, a venku je všechno jen ne hezky. Sedíme na Šumavě u kamen a přemlouváme se, že je nutno vyrazit. Jenže to přemlouvání trvá nějak dlouho a tak když vyrážíme na pochod, vůbec si neuvědomuje, že den se překlopil do své druhé poloviny. A protože ty dny jsou v prosinci už hodně krátké, ztrácíme denní světlo poměrně záhy.

Jak jsme dostali (asi právem) vynadáno

Chůze na sněžnicích je obrovským dobrodružstvím, zejména pokud se podaří najít v našich traktory proježděných horách plných strážců parků a další havěti na čtyřech kolech (pokud možno v ekologickém dieselovém provedení) nějaký ten úsek cesty, kam tu zimu ještě noha nešlápla.

Trekingové hole – pro koho a jaké?

Trekingové hole je v první řadě třeba nezaměňovat s holemi na Nordic Walking. Ty trekingové budete používat především pro horské výstupy a zejména sestupy, jako oporu i jako neocenitelného pomocníka pro vaše klouby.

Jak se prochodit skrz zimu

Zimní chladné období samo o sobě neznamená, že se máme z našich oblíbených chodníků a pěšin přemístit na pohovku nebo v lepším případě do fitness centra. Je ale nutné držet se některých dporučení, abychom se vyhnuli podchlazení a omrzlinám.

Funkční prádlo

První vrstvou oblečení, která přijde přímo na naše tělo, by mělo být tak zvané funkční prádlo, případně funkční termoprádlo. Co tyto pojmy znamenají? Funkční prádlo je vyrobeno z materiálů, které díky použitému typu vlákna a struktuře z vlákna vytvořené mají schopnost odvádět pot od pokožky.



Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.