Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Jan Hugo

Chůze s krokoměrem

Moderní krokoměr vznikl v Japonsku, a na pultech obchodů se objevil již před 48 lety. Jeho otcem je slavný japonský fyziolog dr. Yoshiro Hatano, který byl rovněž autorem myšlenky manpo-kei, tedy 10 000 kroků denně. Japonci se do krokoměru zamilovali a všeobecně se soudí, že na skvělém zdraví japonské populace má kromě stravy významný podíl i chůze, jejíž obliba se rozšířila právě spolu s krokoměrem. Průměrná délka života v Japonsku je nejvyšší na světě - 82,7 roků. Pro srovnání, Česká republika je na 44. místě s délkou necelých 76,5 roku.

Rady a tipy pro používání krokoměru

  1. Raději než s levným krokoměrem choďte bez něj. K tomu, abyste si zvykli pravidelně chodit, krokoměr nepotřebujete. Pokud teprve začínáte, dejte si cíl každý den odpoledne po práci chodit alespoň 30 minut. Pokud to vydržíte 14 dní, kupte si krokoměr. Nejlépe ve sportovních potřebách, ideálně specializovaných na outdoorovou turistiku. Snadno poznáte, jestli krokoměr měří správně, stačí vynulovat displej a odpočítat si 100 kroků, pokud máte na displeji méně než 95 nebo více než 105, je to špatné. S určitou malou chybou ovšem počítat musíte, obvykle se v průběhu vaší procházky – pokud trvá alespoň 20 minut – statisticky vykompenzuje. Od 600–700 Kč již většinou koupíte slušný krokoměr. .
  2. Krokoměr se nasazuje ráno při odchodu do práce nebo do školy a nosí se celý den. Zjistěte si, kolik kroků uděláte v průběhu běžného dne od rána do večera, bez toho, abyste se šli odpoledne aktivně projít. Toto číslo si několik dnů zapisujte (Nebuďte překvapeni, když se nedostanete přes 1000, takových nás je dnes většina, zejména pokud do práce jezdíme autem a pracujeme u počítače; občasné procházky od počítače k tiskárně moc nepomohou.)
  3. Pokud je toto číslo menší nebo rovno 2000, dejte si za cíl, abyste každý den večer měli na displeji nejméně 6000 kroků. Pro ty, kdo chodí bez krokoměru to znamená, aby odpoledne bez velkých přestávek chodili nejméně 40 minut. Pokud byste na této hodnotě vydrželi a chodili skutečně každý den (tedy v praxi 6 dnů v týdnu), máte velkou šanci se svým zdravím vyrovnat Japoncům. Pokud jste zjistili, že v běžném dnu - bez aktivní procházky - nachodíte více než 2000 kroků, dejte si cíl úměrně vyšší, pokud běžně ujdete 3000 kroků, váš cíl by měl být 7000 kroků. Důležité totiž je, abyste co nejvíce kroků vykonali souvisle, bez přestávky.
  4. Snažte se ovšem toto číslo zvyšovat, vaším dalším cílem by mělo být 10 000 kroků denně. Z toho by mělo být 6000 kroků souvislé chůze. Pokud chodíte bez krokoměru, vaše odpolední nebo večerní procházka by měla trvat celou hodinu.
  5. A teď to nejdůležitější: počet kroků dosažený v jednotlivých dnech si zapisujte a sčítejte také vždy celý týden. Snažte se zlepšovat svůj osobní rekord a současně týdně neklesat pod určitou hodnotu. Pokud dokážete neklesat pod 60 000 kroků týdně a občas se dostanete přes 12 000 kroků denně, je velmi pravděpodobné, že budete mít lepší trénovanost než většina těch, které kolem sebe vidíte na kolech nebo in-line bruslích a dokonce i části těch, kdo pravidelně běhají (srovnání jednotlivých sportů z hlediska zdraví najdete zde). Pokud si chůzi s krokoměrem skutečně oblíbíte a zvyknete si sledovat své výkony, můžete uvažovat o zakoupení krokoměru, který bude pomocí bluetooth komunikovat s vaším počítačem a můžete své výsledky sledovat bez zapisování na svém monitoru (podrobněji zde).

Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.