Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Nesmeky, protiskluzové návleky na obuv

Zcela nové české slovo NESMEKY označuje pomůcku pro chůzi či běh v zimních podmínkách.

O co jde a jak takové nesmeky vypadají?

Název nesmeky označuje protiskluzové návleky na boty, které usnadňují chůzi po zledovatělém a kluzkém terénu. Jedná se o kombinaci guma+kov, případně textil+kov v takové formě, kterou jde nasadit zespodu na obuv. Nesmeků je dnes v běžné nabídce více různých typů, které se liší tvarem i cenou, některé mají kovové řetízky, jiné hroty. Řada typů se dá připnout na jakýkoli druh obuvi, od horské přes sportovní po běžnou vycházkovou obuv včetně bot s podpatkem.

Funkce nesmeků

Nesmeky fungují vpodstatě jako miniaturní mačky či podobně jako řetězy, které se na zasněžených silnicích připínají na kola aut. Kovové hroty, případně řetízky, které jsou upnuty pod podrážkou obuvi, zabraňují uklouznutí a všeobecně zvyšují stabilitu a jistotu kroku na kluzkém podkladu. Díky nim lze překonat i terény, které by jinak byly více či méně neschůdné, a to jsou velmi často – díky rozmarům počasí i špatné údržbě komunikací také ulice našich měst. Nesmeky zabraňují uklouznutí a tím i pádu a potenciálně hrozícímu úrazu, neboli jde zároveň o pomůcku bezpečnostně-preventivní.

Komu jsou nesmeky určeny

Nesmeky jsou tradičně užívány sportovci a lidmi, kteří se běžně pohybují v náročných, zejména horských terénech, i všemi profesionály, kteří musí být připraveni vyrazit za jakýchkoli podmínek – například hasiči a policisty.
Vedle zmíněných skupin osob se dá ale říci, že nesmeky představují užitečnou pomůcku pro každého, kdo chodí. Zejména pro starší osoby je jejich užívání přinejmenším doporučeníhodné (když nemůže být povinné). Pokud jde o lidi, kteří si vybrali chůzi jako pravidelnou složku svého životního stylu, budou nesmeky neodmyslitelnou součástí jejich výbavy.

Kam pro nesmeky

Nesmeky lze zakoupit ve většině obchodů s outdoorovým, případně sportovním vybavením. Prodávají je i mnohé zdravotnické potřeby a široký výběr najdete také na internetových portálech. Cena se liší podle typu i výrobce, rámcově lze říci, že se pohybuje v rozmezí od 200 po 1000 Kč. Svou funkci splní i levnější výrobky, jejich problém může spočívat v obtížnějším nasazování na obuv. To potom může být komplikací zejména při běžném chození po městě, kdy je zapotřebí nesmeky častěji nasazovat a zase zouvat. Potíže při nasazování můžou také znesnadnit používání nesmeků starými lidmi, u nich je proto důležité věnovat zvláštní pozornost výběru takového typu, u kterého je nasazování snadné.

Pokud byste chtěli nesmeky přímo od dovozce americké značky DueNorth (viz titulní obrázek), pak navštivte portál www.czbmi.cz, kde si nesmeky můžete přímo objednat na dobírku. Získáte zde také další zasvěcené informace a případně i kontakty na koncové prodejny.

 

 
 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.