Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Jiří Suchý

Inspirace a inteligentní kontrola chůze

Sousloví „cloud technology“, které je v posledních letech u specialistů na IT technologie velmi oblíbené, nevzbuzuje obvykle u běžných uživatelů počítačů velké nadšení a důvěru, ale pro chůzi v přírodě nabízí některá zajímavá zpestření. Navigaci a palubní počítač má v autě dnes skoro každý a „cloud technology“ pro sportovní aktivity funguje na obdobném principu. Pomocí inteligentního telefonu, speciálních hodinek, outdoorové navigace nebo speciálních telemetrických zařízení si můžete Váš výlet zpestřit.

Začneme nejjednodušší možností - inteligentními telefony, které dnes vlastní mnoho uživatelů. Tyto přístroje nabízejí integrovanou navigaci, která nejen usnadňuje orientaci, ale pokud si do telefonu stáhnete speciální program, pak si můžete například vybrat, zda chcete jít jen po turistických cestách nebo naopak neminout žádnou příležitost k občerstvení. Zajímavou možností je následná analýza rychlosti chůze a především pak zveřejnění absolvované trasy na internetu. Prezentace trasy na webu nabízí srovnání s jinými uživateli a absolvovanými výlety a tedy inspiraci pro další výlety.

Zájemcům o kondiční chůzi může více vyhovovat sofistikovanější varianta sledování chůze prostřednictvím měřiče srdeční frekvence doplněného GPS funkcí. Prostřednictvím hrudního pásu je kontinuálně snímána srdeční frekvence, která přesně vypovídá o aktuálním vnitřním zatížení organismu. Následné vyhodnocení výletu v počítači nabízí nejen prohlídku absolvované trasy na mapě, ale například také srovnání srdeční frekvence s výškovým profilem.

Pro vyšší vypovídací hodnotu získaných údajů o průběhu srdeční frekvence doporučuji absolvovat jednoduché stupňované zátěžové vyšetření, které určí intenzity zatížení (zóny energetického krytí) pro různé srdeční frekvence. Toto vyšetření nabízí v centru Prahy například ing. Jiří Novotný: www.scymca.cz/sluzby/?id=9

Mezi průkopníky a následně přední výrobce sporttesterů patří Finové, kde sídlí jak společnost Polar: www.polar.fi, tak Suunto: www.suunto.com. Americkým konkurentem je společnost Garmin: www.garmin.com, který se spíše zaměřuje na automobilové navigace. Garmin vyrábí také outdorové navigace a jako jeden z mála s integrovanými turistickými (Topo) mapami lokalizovanými pro ČR:

Na Mezinárodní konferenci horské medicíny, která se konala počátkem listopadu 2012 na Tajwanu (www.2012ismm.org), byl prezentován zajímavý příspěvek „Přátelský Tai pei – kombinace značených cest pro treking a mobilní aplikace“. Prostřednictvím mobilních telefonů autoři příspěvku zmapovali všechny turistické trasy v okolí Tai pei (http://english.tms.taipei.gov.tw/ct.asp?xItem=24805183&ctNode=9999&mp=104062), takže nyní si na internetu můžete prohlédnout jejich profily, poznámky turistů i rychlost absolvování jednotlivých cest lidmi v různé kondice i věku (pokud do svého profilu uvedou).

Intenzivně se rozvíjejí také mobilní ECG přístroje, které nabízejí kontinuální záznam všech pohybových aktivit sledované osoby, ale tato problematika je svým rozsahem na samostatný článek.

V posledních letech také sofistikovanější cloud technologie, než které jsou popsány výše, velmi výrazně pronikají do medicíny, kde se prostřednictvím vzdáleného přístupu přes mobilní sítě například kontroluje a upravuje činnost kardiostimulátorů i mnoha dalších běžných tělesných funkcí u nemocných pacientů. 

Foto © Urszula Sawicka | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.