Art Garfunkel
Americký básník, herec a zpěvák, světově proslulý zejména jako člen folk-rokové hudební dvojice Simon and Garfunkel, v 80. a 90. letech dvacátého století přešel pěšky napříč celou Amerikou. Pouti přes americký kontinent předcházel přechod Japonského ostrova, který trval tři týdny. Nešlo přitom o žádný promyšlený plán, pochod byl výsledkem náhlé inspirace, podle Garfunkelových slov „jako když se nenaprogramovaná dvouletá lidská bytost rozhodne jít, a jde.“
Jeho cesta napříč Amerikou proběhla ve 40 etapách rozložených do období 12 let. Zpěvák během ní nachodil přes 4000 mil s tím, že drtivou většinu cesty šel samotný, vyzbrojen pouze mapou a walkmannem – zdá se to z dnešního pohledu neuvěřitelné, ale v době jeho putování ultralehké MP3 přehrávače opravdu ještě neexistovaly. Poslouchal prý například Petera Gabriela, básně Johna Donna a klavírní koncert pro levou ruku od Maurice Ravela. Podobně jako jeho pochod Japonskem, i cesta napříč Amerikou začala na základě impulsívního rozhodnutí. Během čtyřiadvaceti hodin od svého nápadu Garfunkel prostě vyrazil ze svého Newyorského bytu, přešel přes Centrální park a potom pokračoval dál směrem na New Jersey.
O motivech, které byly v pozadí jeho rozhodnutí, můžeme spekulovat. Jistě hrála roli touha doslova na vlastní kůži poznat zemi. Vzhledem k tomu, že se umělec vydal na cestu ve věku, kdy se v životě člověka zákonitě ozývají první obavy spojené se stárnutím – pochod s přestávkami probíhal od jeho 43. do 55. roku, mohly být ve hře též zdravotní pohnutky. A v neposlední řadě stojí duševní relaxace, kterou mu chůze přinášela. Ostatně zátěž, kterou musí nést slavná osoba, není malá. Garfunkel v interview s Tomem Dunkelem přiznává, že si při svých cestách užíval anonymity. Lidé, které cestou potkával a poznali ho, si prý většinou pomysleli: „Ne, to nemůže být on. Hele, vypadá jako chlápek, který prostě jen jde po cestě mezi poli.“
foto: © Sara Malstrom | Dreamstime.com